През юни шест държави от Европейския съюз са върнали едновременно износа и вноса с Русия поне до нивото от февруари. Това показва анализ на данните от националните статистически служби, оповестени в Русия и в няколко сръбски издания, съобщава БГНЕС.

До края на юни, когато страната ни беше управлявана от четворната коалиция с премиер Кирил Петков, износът на България към Русия се е увеличил с 25% спрямо февруари, когато започна войната в Украйна. С 10% пък се е увеличил вносът на стоки от Руската федерация в България за същия период.

Износът от седем европейски страни за Русия в началото на лятото надхвърля февруарските стойности. Става въпрос за Латвия (с 67%), Словения (37%), Хърватия (28%), България (25%), Естония (19%), Кипър (12%) и Люксембург (7%).

Същевременно вносът на стоки от Русия се оказва над нивото от края на зимата в десет държави: Словения (4,4 пъти), Хърватия (2,7 пъти), Чехия (2 пъти), Малта (88%), Испания (46%), Белгия (39%), Люксембург (22%), Кипър (13%) , Естония (11%) и България (10%).

Санкциите на ЕС срещу Русия вече възлизат на 123 млрд. евро

Санкциите на ЕС срещу Русия вече възлизат на 123 млрд. евро

Това е 40% от общия оборот на стоки и услуги между Москва и ЕС за 2021 г.

В 18 държави от ЕС най-големият спад на доставките за Русия спрямо предходната година е регистриран през април, докато Гърция, Дания, Ирландия и Швеция регистрират минимум през май. Сега европейските държави увеличават износа си за Русия, като Австрия и Гърция намалиха изоставането си през юни спрямо февруари.

През май или юни девет страни от ЕС са регистрирали най-голям спад на вноса от Русия на годишна база. В същото време през първата половина на годината 13 държави никога не са намалявали вноса на руски стоки в парично изражение.

За първото полугодие износът на стоки от ЕС за Русия е намалял с 31% - до 28,4 млрд. евро, спрямо 41,1 млрд. година по-рано. Вносът пък се е увеличил с 83% до 121,7 млрд. евро от 66,4 млрд. евро.

Брюксел иска забрана на вноса на руски въглища в целия ЕС

Брюксел иска забрана на вноса на руски въглища в целия ЕС

Новите мерки изискват одобрението на всички 27 страни членки с единодушие

След началото на руската инвазия в Украйна ЕС започна да налага санкции на Москва, сред които и ограничаване на износа на различни стоки. Основните експортни ограничения бяха въведени през пролетта, когато беше забранено за Русия да се изнасят редица видове оборудване, технологични продукти и потребителски стоки на стойност над 300 евро.

Бяха въведени санкции и срещу вноса на някои видове руски суровини и продукти, включително директни забрани и защитни мита.

Част от европейските държави отказаха да плащат за руския газ в рубли, поради което "Газпром" спря доставките за тях.