16 държави в ЕС, включително България, вероятно ще бъдат осъдени заради проблема с фините прахови частици.
Това обясни министърът на околната среда и водите Нено Димов при откриването на VІІІ Национален зелен форум 2017 - Екоиновации и градска среда. Всички трябва да се справим и да намалим замърсяването, призова той.
По време на форума, бизнесът постави въпроса за мерките срещу замърсяването на въздуха. Екоминистърът Нено Димов заяви, че на първо място замърсители са домакинствата с битовото отопление на дърва и въглища. След това е автомобилният транспорт. На последно място е индустрията.
Работна група със заместник-министри на околната среда, вътрешните работи и транспорта ще разработи цялостна програма по трите проблема със замърсяването на въздуха и наблюдението.
Екоминистърът подчерта, че ще се бори да не влизат в България автомобили с двигатели, които замърсяват и са без катализатори. За целта ще се вземат мерки да не могат да минават първа регистрация в КАТ. От ековедомсвтото ще помогнат на КАТ да се снабди с устройства за замервания при регистрацията на автомобили. Ще увеличат мерките за проверка на автомобилите през годишния технически преглед.
Следваща стъпка е да се контролират сервизите да не свалят катализатори. Давам си сметка, че процесът ще бъде бавен, защото трябва да убедим хората, че липсата на катализатори е техническа неизправност, каза министър Димов. 99% от присъстващите в залата одобриха мерките срещу замърсяването на въздуха.
Отпадъците стават суровина. Използването на материалите и енергията от тях водят до печалба и съответно до по-добра околна среда. В момента сме на такъв етап от развитието на света, че на преден план излиза кръговата икономика, обясни екоминистърът на бизнеса процесите на съвременната индустрия.
Според него продукцията става по-качествена за сметка на използването на по-малко ресурси. Затова трябва да се подпомагат компаниите, които правят зелена икономика и да гледаме положително на тях, подчерта министърът.
От ековедомството работят съвместно с бизнеса за създаване на финансова, стратегическа, нормативна и регулаторна рамка, в полза на "зеленото" икономическо развитие, увери Димов.
Създаването на благоприятна среда и условия за екоиновативни решения за кръгова икономика е сред приоритетите на европейско ниво по време на предстоящите председателства на Съвета на ЕС на "триото" Естония, България и Австрия.
Рационалното използване на ресурсите и енергията допринасят за повишаване на производителността и конкурентноспособността на икономическите отрасли.
Предимствата от въвеждането на екологосъобразни практики в предприятията са свързани с подобряване на фирмения имидж и създаването на здравословни и безопасни условия на труд. По този начин се създават и условия за икономически растеж и повишаване на заетостта, смята екоминистърът. Той е убеден, че влагането на екопродукти в производството означава нови пазарни възможности и достъп до все още неразработени пазари с голям потенциал за развитие, обясни министърът.
Между околната среда и икономиката винаги има цикличност. Първо има напредък за сметка на околната среда. След това се намират решения на проблемите за нейното опазване, което е свързано с развитието на човека.
Нено Димов даде пример, че след каменната ера не са свършили камъните, а хората са напреднали и са открили бронза за по-ефективен. Човешкият гений е този, който намира проблемите и след това решенията за преодоляването им, допълни министърът.
ivo_x
на 29.06.2017 в 13:57:06 #1Перефразирано на Български - "Запознати сме с проблема и смятаме да правим нищо". Нито ще забраним въглищата в големите градове, нито ще направим данъците на колите според замърсяването, нито ще почнем да следим техническите прегледи. И ще продължаваме да мокрим улиците показно без да ги мием и да вдигаме прах до небето с неизправни почистващи машини.