Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) се възмути от изказване на съветника на премиера Кирил Петков по туризъм - Любомир Попйорданов, който казал, че морският н туризъм е мързелив и е свикнал да разчита на единствено на големите туроператори да му напълнят хотелите. Според брашовата организация това твърдение не отговаря на истината, но е и изключително тенденциозно и показва, че Попйорданов не познава спецификата на летния ни туризъм. От БХРА заявяват, че летните и зимните ни курорти допринасят за над 70% от приходите от туристическия сектор - за 70 на сто от 13% от БВП на страната. "За нас е непонятно как съветник на премиера може да си позволи да се изказва така за бизнеса, който му плаща чрез данъците и заплатата като държавен служител", изтъкват хотелиерите и ресторантьорите.

Те не смятат, че сериозните проблеми пред ваканционния туризъм могат да бъдат решени с такива съветници. "За каква визия и въображение говори Попйорданов, след като държавата неглижира изцяло туризма и не се прави нищо съществено за решаване на основни проблеми като статута на националните курорти и условията, при които се концесиониране плажовете", подчертават от БХРА.

От браншовата организация заявяват, че се говори за национални курорти, а в тях няма елементарни правила и всеки си прави каквото иска. Според асоциацията вместо с новото управление на страната да дойде промяната, отново са налице пълна незаинтересованост и бездействие. От БХРА допълват, че никога не идва редът за срещите в туризма и държавата продължава да е страничен наблюдател.

Хотелелиерите и ресторантьорите казват още, че след 4 -5 месеца началото на новото управление е ясно, че поредната промяна в туризма се отлага и тя няма да се случи и при този кабинет.

Пандемията отприщила желанието на хората да пътуват

Пандемията отприщила желанието на хората да пътуват

Планината се превръща в толкова интересно място, колкото и морето

"За три месеца толкова пазят министър-председателя, че два пъти изясняваме на чиновниците в МС защо искаме среща с премиера. Както и не можахме да направим дори една професионална среща с министъра на икономиката, защото за нашите проблеми никога не идва ред и началникът на кабинета й не те е вкарал в графика. За всяко нещо, което искаме да се промени се налага да изслушваме колко тромава била коалиционната формула за взимане на решения и не се знаело кога ще се задейства, тъй като винаги има по-важни неща от туризма. Което показва, че туризмът и в това правителство е неглижиран. Нищо че преди изборите ни уверяваха в обратното. Добре че има Комисия по туризъм в НС, в която от време на време се дискутират сериозни неща в туризма, но само се говорят. До решения не се стига", отбелязват те.

Председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Георги Щерев изтъква, че ако има достойнство, Попйорданов трябва сам да се оттегли от заеманата длъжност. "Явно на него като съветник на премиера по туризма не му е ясно, че въпреки държавата има туризъм в България и той се крепи на хотелиерите, които плащат цялата сметка, поемат всички увеличени разходи и предлагат съответните намаления на ръба на възможностите си, за да са конкурентноспособни на международните пазари. Докато в конкурентите ни дестинации това го прави държавата. И ако хотелиерите във ваканционните курорти мързелуват, след като плащат цялата сметка в сектора за нестабилността на държавата и на икономиката ни, здраве му кажи", подчертава Щерев.

По думите му туристическият бизнес и хотелиерите по морето оцеляват, въпреки че държавата нехае за тях и позволява наемът на един комплект чадъри и шезлонги за сезона, който се заплаща от хотелиерите при преотдаването му от страна на концесионерите на държавните плажове, да струва 1500 лева за сезон, а паркомясто - 1000 лева. "Хотелиерите два пъти плащат данък - единият път на общината, която няма как да инвестира в частна собственост и прави хотелиерите в националните курорти неравнопоставени с градските, и втори път - към инфраструктурните дружества по приватизационни договори, чиито основания са отпаднали. В курортите не се спазват търговските и транспортни схеми, паякът побърква гостите, които сме докарали с много труд, но важното е правилният човек да печели... А полицията не вижда и не чува... Въпреки всичкото това безхаберие се опитваме "да мързелуваме" и правим продукт, който е близо 13 на сто от БВП", казва Щерев.

Приходите от нощувките през февруари 2022 г. са близо 54.1 млн. лв.

Приходите от нощувките през февруари 2022 г. са близо 54.1 млн. лв.

Финансите от българи са 30.0 млн. лв., а от чужденци- 24.1 млн. лева

Той заявява, че не може представителите на морския туризъм да бъдат наречени мързеливи, при условие, че вече над две години те оцеляват в две последователни сериозни кризи, при това без подкрепата на държавата, която е ограничила сериозно дейността им, за да не им плаща обезщетение. Щерев допълва, че държавата е изплащала компенсации за провалените почивки извън България, но не и за анулираните резервации в страната. "В момента за пореден път сме изправени до стената - цените на енергоносителите и разходите за бизнеса растат, липсва работна ръка, не се изплащат всички пари за настанените в хотелите украински бежанци, има забавяне на записванията от основни пазари, редица нерешени от години въпроси като цените на чадърите и шезлонгите, липсата на реклама. Конкурентните ни дестинации като Гърция и Турция са подкрепени с редица мерки от държавите си, което им позволява да предлагат и изгодни условия. И точно в такъв момент, в който хотелиерите по морето се борят за пореден път да оцелеят и за всеки турист, съветник на туристическия министър си позволява да ги нарече "мързеливи". Това е абсолютно недопустимо", категоричен е Щерев.

Той посочва, че Любомир Попйорданов сигурно има капацитет да съветва как да се усвояват средства за алтернативен туризъм по различни програми, но няма никаква представа от ваканционния туризъм, който допринася за 70% от приходите в сектора ."А като знае какво да говори за неща, които не разбира, по-добре е човек да се научи да мълчи, както гласи народната поговорка. Не отричаме в никакъв случай значението на другите видове туризъм освен морския. Господ ни е дал огромно разнообразие и възможности за развитие на различни видове туризъм. Всеки от тях има своето място и помага да се развиват и останалите. Но сме категорични, че е безумно да се определя като проблем партньорството между хотелиери и туроператори, каквато има и във всички водещи международни дестинации. Самият Попйорданов работи като туроператор от десетилетия и би трябвало да знае колко важно е партньорството с местата за настаняване, независимо дали са къщи за гости или висококатегорийни хотели. Не е нормално точно съветникът на премиера по туризма да се опитва да вкарва клин в отношенията хотелиери-туроператори. Още повече, че българските хотелиери не изостават от световните трендове и все повече работят за дигитализация на продукта си", изтъква Щерев.

БХРА иска облекчаване на влизането в страната в помощ на туризма

БХРА иска облекчаване на влизането в страната в помощ на туризма

От асоциацията настояват процедурите да не се бюрократизират излишно

Зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов коментира, че е крайно време Министерски съвет да се окомплектова с добри съветници, защото от тях туристическият бизнес чака идеи за решаване на проблемите в бранша. "Не може Любомир Попйорданов, който има експертиза единствено относно алтернативни туризъм и брои костенурки, да се произнася за туризма по морето. Той да си гледа мравките и горския туризъм. категоричен е зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов.. Човек, който не е спал дори в един хотел за собствена сметка не може да се произнася по този начин и да ни нарича мързеливи. Съветвам премиерът да си избира по-добре съветниците. Има достатъчно браншовици, които работят и разбират детайлите в работата ни", подчертава Налбантов.

Според него изказването на Попйорданов е крайно некомпетентно, защото хотелиерите от години не разчитат единствено на туроператорите, а продават и чрез всички възможности за развитие на онлайн резервациите и груповото пазаруване. "Категорично сме несъгласни с твърдението на този човек, който твърди, че работи за благото на бранша. Хората са инвестирали милиони. Те са и първите, които реагираха на призива на премиера Кирил Петков за настаняване на хиляди бежанци. Ако в началото не се бяха намесили съветниците като Попйорданов, нещата щяха да вървят много по-гладко. Преди дни започнаха плащанията за престоя им и се оказва, че част от колегите са получили едва 40 на сто от дължимите им суми, при това без никакви обяснения. Те няма как да поемат тези разходи сами. Попйорданов да посъветва премиера как да реши този проблем, вместо да се е изказва некомпетентно. И отправям апел към следващото правителство - да престанат да назначават калинки", призовава Налбантов.

Атанас Карагеоргиев от Съюза на хотелиерите в Златни пясъци отбелязва, че няма по-комплексен бизнес от туризма. Той топълва, че ако по-рано се е разчитало единствено на организирани туристи, това са впечатления от преди 15 години. "Явно господин Попйорданов живее в друго измерение. И затова държавата ни е на този хал, защото съветниците в туризма с ни такива. Той явно няма никаква представа от морския ни туризъм", категоричен е Карагеоргиев.

Той уточнява, че през 2019 година например е работил с двата си хотела с 84 туроператора.

"Хотелиерите използваме и възможностите, които ни дава дигитализацията - продаваме през сайтовете си, през онлайн посредници и така нататък. Явно е, че не стоим да мързелуваме и да дойде някой да ни напълни хотелите.

Липсата на държавна политика ни накара да бъдем много по-изобретателни", подчертава Карагеоргиев. Според него през последните години думата "туризъм" е мръсна, а секторът се приема от управляващите като "златна кокошка", която единствено трябва да снася златни яйца, но никой не мисли как да я нахрани. Карагеоргиев заявява също, че има хиляди нерешени проблеми - от рекламата до комисионерството в концесиите.

Хотелиерите ни оптимисти за летния сезон

Хотелиерите ни оптимисти за летния сезон

Не се притесняват от войната и загубата на руските туристи

"Искам да напомня на господин Попйорданов, че за да направи един хотел човек трябва да има комплексни познания - по строителство, да е проучил пазара, да знае какво поръчва на проектанта, да избере подходящо обзавеждане. И всичко това изисква не мързел, а много енергия, за да направиш един хотел успешен. Да не говорим в настоящите условия - при тези цени на електроенергията, газа и водата, какви сложни маневри трябва да правим и колко трудно се оцелява. Така че господин Попйорданов има лични поздрави от мен за изказването си. Редно е да се извини за думите си, защото мнението му е вредно и освен това антидържавно", посочва Карагеоргиев. Той допълва, че с такова отношение към туризма няма как да се очаква българите да почиват в курортите у нас. Карагеоргиев изтъква, че премиерът трябва да помисли какво точно го съветва Попйорданов, след като за 5 месеца не е намерил време да направи достатъчно срещи с представителите на един от най-засегнатите икономически сектори, нито да вникне в проблемите им.

От БХРА са категорични, че изказването на Любомир Попйорданов показва по явен начин, че той работи срещу туристическата индустрия и в този случай е абсолютно неприемливо да остане на поста си, на който е нужен човек, който иска да помогне за развитието на сектора и за оцеляването му в продължаващите над 2 години поредица от кризи. БХРА иска премиерът Кирил Петков да освободи съветника си от поста заради неразбирането му на спецификата на туристическия сектор и тенденциозно отношение. Според асоциацията в противен случай, с такива съветници, промяната в туризма ще продължи да се отлага.