Основно млади хора се насочват към биоземеделието в България. Това каза за News.bg Милен Стоянов, член на Управителния съвет на Българска асоциация "Биопродукти". Стоянов коментира интереса към биопроизводството и увеличаващият се брой биопроизводители.

Към момента основната мотивация за биопроизводителите идва от субсидиите за биоземеделие и производство. "Биопроизводството става все по-търсено в света и биопроизводителите могат да излязат директно на пазарите извън страната, като по този начин по-лесно реализират продукцията си при това на една по-добра цена", коментира Стоянов.

Според него основно млади хора се насочват към сектора, тъй като възрастните земеделски производители са свикнали с конвенционалните методи. "Те не могат да си представят, че ще произведат нещо, без да напръскат с препарат. Трудно се разчупва такъв стереотип", коментира Стоянов.

През 2016-та година Българска асоциация "Биопродукти" вече наброява стотици членска маса. Очаква се през 2017 г. този процес да продължи.

Стоянов очерта следните проблеми пред сектора. Първият е отлагането на плащането по мярка 11 за биологично земеделие по Програмата за развитие на селските райони за месец март 2017 г. След като била спряна мярката, все пак екипът на Министерство на земеделието и храните е успял да договори пускането й само преди дни, което е безспорен успех за сектора.

Друг проблем представлява необходимостта от сдружаване, така че малките производители да могат да кандидатстват по подмярка 4,2 на Програмата за развитие на селските райони. Там като критерий е заложено в последната година разкриването на минимум пет работни места. "Това, разбира се, масово не е така", коментира Стоянов r подчерта, че не познава биопроизводител, който би отговорил на този критерий.

По данни на Министерство на земеделието и храните за 2015 г. около 6000 са регистрираните биопроизводители, от които едва 2 400 се занимават с реално земеделие - останалите са земеделци с пасища и ливади. Така грубата сметка сочела, че близо 2 400 биопроизводители няма да могат да се възползват от финансиране по подмярката, ако не успеят да се сдружат.

Относно сдружаването, Стоянов посочи, че проблемът е и в това, че биопроизводството обхващало всички сектори в земеделието - растениевъдство, животновъдство, зеленчукопроизводство, зърнопроизводство, овощарство, а това само по себе си създавало трудност за сдружаването.

Стоянов изрази надежда този процес да започне да се случва реално през 2017-та г. "Така че, заедно да произвеждаме едни и същи продукти и да ги реализираме на пазара. Това е голямото предизвикателство, което лично пред мен стои от основаването на асоциацията", каза още Стоянов.

Българска асоциация "Биопродукти" работи по проект от края на 2015-та година за промоция на биологични продукти в четири държави от ЕС. 

През 2017 г. предстои участие на асоциацията в най-големия панаир за биопродукти BIOFACH в Нюрнберг. Участието на асоциацията в изложението вече е традиционно. "Интересът към нас наистина е голям и ние го отчитаме при всяко изложение", каза още Стоянов, но подчерта, че не бива да се изключват и другите държави сред които са и Австрия, Германия, Швеция, Дания и скандинавските страни.