Бизнесът не е доволен, че ще плати извънреден труд, особено за предприятия с непрекъсваем процес на работа. Това заяви пред БНР главният секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Милена Ангелова за двата допълнителни почивни дни около Нова година - 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г.
"За някои от групите членове в АИКБ загубите ще достигнат до 700 000 лв. за тези 2 дни", изтъкна тя. По думите на Ангелова, България и Румъния са рекордьори по брой на почивните дни в Европейския съюз (ЕС) за годината - с по 18.
Тя каза още, че между икономическия растеж, благосъстоянието и почивните дни има тясна връзка, но тя не е правопропорционална. "Тези промени от гледна точка на технологията в банковия и финансов сектор са сериозни и мислехме, че тези два дни можеше да бъдат банкова ваканция, като се остави възможността на производствените предприятия да работят, пренастройвайки информационните системи и поддържащи", обясни Милена Ангелова.
Тя смята, че в съвременните условия може да се намери решение, което да удовлетворява и двете страни.
Във връзка с въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. членовете на АИКБ имат опасения са, че няма да имат достатъчно евро банкноти и монети, защото още в първия ден ще трябва да връщат ресто в единната европейска валута, а гражданите ще могат да плащат и в лева.
Ангелова посочи също, че работодателите, които имат възможност, че дадат на служителите си 13-ата заплата. "Бихме се радвали да има бонуси, защото поработихме здраво", отбеляза тя.
Главният секретар на АИКБ обаче изтъкна, че заложеното в проекта за Бюджет 2026 вдигане на осигуровките с 2% означават реално увеличение с почти 10 процентни пункта и създава проблем пред бизнеса.
"Имаме проблем с увеличението на данъците - дивидент. Не сме съгласни с бюджета, тъй като е разточителен. Автоматичният перпетуум мобиле на минималната работна заплата (МРЗ) доведе до раздуване на разходната част и се засегна данъчно осигурителния модел. И това ни притеснява до степен да обмисляме как да защитим правата на работодателите, та дори да излезем и на протест", подчерта Ангелова.
USD
CHF
EUR
GBP