Млекопроизводителите от цялата страната блокираха прохода „Шипка".

Събралите се бяха близо 1000, като имаше представители от централна и южна България.
Да подкрепят своите колеги бяха дошли и птицевъди, пчелари, земеделци.

Независимо, че нямаха разрешение протестиращите блокираха за 2 минути международния път.

Представители има и на румънските млекопроизводители, които изразяват своята подкрепа. В Румъния има подобни проблеми, но в по-малък размер, посочват те.

Фермерите подчертаха, че целият животновъден сектор е в "колапс".

Атанас Атанасов член на Управителния съвет на Асоциацията на млекопроизводителите и един от организаторите на протеста, коментира:
Това не е последната стъпка от нашите протести, това е поредната, последната - не зная каква ще бъде."

Правителството или да реагира адекватно най-накрая, или да си събира шапките, папките и да си заминава, заяви председателят на Асоциацията на млекопроизводителите Адриан Цаконски, цитиран от Икономически портал Стара Загора.

Освен субсидията за литър качествено мляко и за изхранване на животните, фермерите настояват незабавно върху всяка кофичка кисело мляко, върху сиренето и кашкавала, да са отразява процентното съдържание на истинското мляко.
Защото според тях, преработвателите, особено в лицето на председателя на асоциацията Михаил Тачев, били по-скоро химици.

„Шефът на НВМС Жеко Байчев е корумпиран до безбожие. Не трябва да се вярва на проверките му, а да се направи друга комисия, която да извади на яве млеката, сирената и кашкавалите - да види българският народ какво има вътре", поиска  Цаконски.

Протестът както на Шипка, така и на другата акция на фермери в страната днес се охраняват от полицията.

Миналата седмица след среща със земеделския министър Валери Цветанов и столичния кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов те обявиха, че спират протестите до 20 август. Исканията им са да бъдат изплатени обещаните 60 млн. лева целогодишна субсидия за литър качествено мляко.

Николай Кисьов, изпълнителен директор на Асоциацията по рибарство и аквакултури, посочи пред БНР, че това, което искат българските фермери не е нищо друго или повече от това, което получават техните колеги от Европейския съюз.

„По този начин се убива българското производство. Вече започвам да вярвам, че има такъв заговор", каза Кисьов.

Според Михаил Тачев, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите, истинските проблеми на българските стопани не могат да се решават по такъв начин - блокади и убиване на животни.
Затова той няма да подкрепи блокирането на Шипка.