Вицепремиерът Томислав Дончев иска нов модел на икономическо развитие. На откриването на 74-ия Международен технически панаир в Пловдив Дончев заяви, че старият икономически модел у нас е изчерпан.
Моделът с ниска цена на труда и ресурсите вече е изчерпан, сега трябва да се инвестира във високи технологии и роботизация, защото повишават добавената стойност, посочи вицепремиерът. По думите му през последните десет години българският бизнес е осъществил големи реформи, българската икономика е преминала към повече производство и повече износ, станала е по-конкурентна на външните пазари. Въпреки това обаче трябвало да направим следващата крачка, изтъкна още Дончев.
Той определи Международния панаир в Пловдив като "една от най-добрите традиции в България" и подчерта, че панаирът ще остане "устройството, което мери пулса на българската икономика".
Тази година в панаира участват над 550 фирми от 35 държави, а новите изложители са 35%. За първи път на панаира участват и фирми от Индия.
Главният директор на панаира д-р Иван Соколов посочи, че на форума се събират иновативни компании, предлагащи не просто стоки, а практически решения за потребностите на потребителите. "Това е съществена промяна в нагласите и тя ще бъде доминираща през следващите години", добави той.
Панаирът се състои от десет специализирани изложби: "Акватех" (за водния сектор), "Ауто сити Пловдив" (за автомобили), "Аутотех" (за транспорт и автосервизно оборудване), "Елтех" (за електроника и електротехника), "Енеко" (за енергетика и екология), "Инфотех" (за информационни технологии), "Машиностроене", "Строителство", "Робохайтех" (за роботи и автоматизирани системи), "Химия". Има и специална секция за едра строителна техника.
Очаква се над 30 000 посетители от България и Европа да разгледат изложбите. Те ще са отворени от 9 до 18 ч., а в събота ще затворят в 14 часа.
Един от гостите ще получи голямата награда - лека кола по избор измежду седем модела, осигурена от Международен панаир Пловдив.
Kpace
на 24.09.2018 в 22:15:06 #2Да, по-оптимален модел откъм възможности за повече “усвояване”, ако може.
Има още накъде да се оптимира моделът и схемите.
wanna-play
на 24.09.2018 в 18:14:02 #1Дончев не може да иска, защотонямапредстава от икономическо развитие, както и всичкитему съпартийци. Модел на икономическо развитиие е силно зависимо от свободата на медиите, независимост на съд, следствие, прокуратура, експертен мкапацитет в управлението ипреди всичко качествено образование. Тези условия са неоспоримо задължителни за дз се гарантира инвестиционна устойчивост, която да доведе до формиране на средна класа, която от своя страна ще доведе до формиране на обществена култура, необходимо условие за създаване на гражданско общество. Тези условия ще изиграят ролята на положителна обратна връзка за развитиена икономиката, но няма да се хареса на вождовете, установили сегашния модел на феодално демократично управство със силно изразен авторитаризъм и хиперперсонализация на властта убила ролята на институционална експертност. ГЕРБ и цялата паплач впарламента не разбират това, но изказаното от ТДончев говори за страх, че са компрометирани и като удавници, търсят сламки за да оцелеят. Лошото е, че няма читава партия с ярко изразен лидер, а още по-лошото е, че рапонестите пипони, които олицетворяват ГЕРБ се наложиха като модели за подражание. Само наивни мечтатели се надяват нещата да тръгнат в добра посока. А глупаците и придворните лизачи сехващат на стъкмистиката за напредък.