Министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов и работодателите у нас ще работят съвместно за периодичен преглед на регулаторните режими и намаляване на административната тежест за бизнеса.
Договорка за това е постигната на среща на Богданов и зам.-министър Ирина Щонова с представители на ръководствата на организациите, членуващи в Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) - Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Информация за разговорите беше оповестена от икономическото министерство.
Богданов увери, че облекчаването на административната и регулаторна тежест за бизнеса е сред основните приоритети на екипа му. По думите му за това може да спомогне дигитализацията на определени административни процеси, които да улеснят процедурите.
Богдан Богданов обеща също да работи за повишаване на конкурентоспособността на икономиката ни и за справяне с проблемите пред развитието на индустрията, за подкрепа за малките и средните предприятия и за повишаване на привлекателността на България за инвестиции чрез подобряване на бизнес средата и нормативната уредба.
На срещата бе посочено още, че върховенство на правото и борбата с корупцията са сред основните теми, по-които трябва да се работи, за да бъдат насърчени инвестициите у нас.
"Искаме да създадем механизъм за обратна връзка от бизнеса, за да подобрим комуникацията и диалога с представителите на работодателите", обяви икономическият министър. Участниците в срещата се обединиха около необходимостта от провеждане на ежемесечни разговори в министерството по конкретни теми, касаещи бизнеса.
Работодателите изразиха твърда подкрепа по отношение на влизането на България в Еврозоната, в Шенгенското пространство и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Според тях това са приоритетни теми и за бизнеса в страната.
На срещата бяха обсъдени и необходимостта от запазване на съществуващия данъчен модел у нас като едно от големите предимства на българската икономика и активизирането на външно-икономическото сътрудничество чрез Службата по търговско-икономически въпроси към министерството.
Богданов каза още, че сред основните приоритети в работата му е и осигуряването на подкрепа за износа чрез повишаване на информираността на българските фирми за възможностите за навлизане на нови пазари. Той предложи работодателските организации да участват по-активно в този процес, за да се постигне по-голяма ефективност в работата, както и да се определят приоритетни сектори, в които бизнесът търси реализация на чужди пазари.
Работодателите повдигнаха и въпроса за липсата на кадри и за облекчаване на процедурите за внос на работници.