Икономическият популизъм е водеща причина за отстъплението на демокрацията у нас. Това се налага като извод от изследвания, проведени от Института за пазарна икономика (ИПИ), представени по време на дискусия на тема: "Демокрация на кръстопът".
Главният икономист от института Десислава Николова посочи, че причината да се фокусират върху темата за популизма е навлизането в предизборен период, в който традиционно започват щедри популистки обещания.
Според рейтинга за икономическия популизъм, у нас неговото равнище е около 6, което показвало изключително голямо въздействие върху хората. Разбира се, популизмът не е нещо ново в света. Корените му могат да бъдат проследени до древен Рим и Гърция. Първоначално той се интерпретирал като противопоставяне на хората срещу елита, а реториката, която се следвала е, че политическият елит е корумпиран и фокусът на мерките са грижите за интересите за обикновените хора.
В съвремието пример за популизъм е Брекзит във Великобритания. Популизмът набляга на преразпределение на доходите през бюджета, без да се отчитат икономическите процеси.
Сред основните причини за популизма Николова изтъкна неравенството в разпределението на доходите, както и струпването на голям брой хора, които или са бедни, или с доходи, близки до линията на бедност. Страната ни била на водещо четвърто място по отношение на неравенството в разпределението на доходите. Най-богатите - 20% от населението у нас, имали 7 пъти по-високи доходи от хората с най-ниски доходи. Ако неравенството нараствало, почвата за популизма, ставала още по-богата.
Средното европейско ниво на това съотношение е около 5 пъти. Преди нас е Сърбия, където най-богатите взимали 9 пъти повече от най-бедните. Десислава Николова отчете, че по отношение на неравенството ние сме традиционно в една група с Румъния, Сърбия и прибалтийските републики.
Сред причините за задълбочаването на неравенството е концентрирането на голям брой нискодоходно население от безработни, пенсионери и нискообразовани граждани. Популизмът обещавал на хората икономическа експанзия през бюджета и увеличаване на доходите, но общият резултат според изследователите е точно обратният. Нещо повече, големият парадокс бил, че най-пострадали са точно социалните групи, на които популизмът обещава да помогне.
Според Николова популизмът у нас излиза от лоното на левите партии и навлиза в националистичните и антифашистките формации, които са открито антидемократични. Темата за бежанците пък била своеобразен лакмус за това дали някой е популист или не.
По време на дискусията политологът Румяна Коларова направи бележката, че отстъплението на демокрацията е на глобално равнище, не само у нас. То започва още в далечната 93-та година. Тя бе категорична, че от гледна точка на политически институции нямаме отстъпление на демокрацията.
"Аз не приемам понятието популизъм - за мен това е етикет, който се слага върху качествено различни явления", коментира Коларова. Тя отбеляза, че когато става дума за връзката между отстъплението на демокрацията и популизма, най-силният индикатор е антикорупционното говорене.
Дори ако се фокусираме в Европа - една от държавите, където непрекъснато избухват популистки партии е Холандия, явно причината е различна. Ляв и десен популизъм - икономическата криза стимулира левия популизъм. Когато става дума за връзката между отстъплението на демокрацията и популизма, най-силният индикатор е антикорупционното говорене.
Comon Sense
на 03.02.2017 в 13:39:26 #4Популизма е метод, похват за печелене подкрепата на избирателите откакто избори съществуват. Тези дето искат да докопат властта, винаги и всякога обещават това което избирателите очакват. Етикет "икономически, "политически", "националистически".... , зависи от конкретната обстановка и настроения сред избирателите. Пример от започващата предизборна кампания: Двойно увеличение на учителските заплати обещава ГЕРБ. Демокрацията е система на управление. Примери: Холандия, Белгия, Как може едното да измести или замени другото?
wolf-wolf-wolf
на 01.02.2017 в 19:24:45 #3Re: Comon Sense Извинявам се, че ви коригирам, но: 1) Доколкото разбирам от контекста искате да кажете "Common Sense" по-скоро. 2) Не се пише "ежидневните", а "ежедневните"; 3) Може би говорите за Пирамидата на потребностите на Маслоу, а не Маслов? Както и да е: авторката според мен иска да каже, че наглите политици с помощта на популистки похвати лъжат именно най-бедните за да ги ограбват още повече. Иска да каже, че е по-разумно да инвестираме няколко милиона от бюджета за реформи в образованието и в съдебната система, отколкото популистки да похарчим същите милиони за пенсии. Защото тези милиони разпределени между няколко милиона пенсионери ще доведат до незначително (примерно 2 лв.) вдигане на пенсията на отделния човек, а правилно инвестирани в реформи ще генерират много по-добър икономически резултат в обозримо бъдеще. Добра реформа в образованието реално ще се усети, и то силно, след не повече от 3-4 години (не му подарявай риба, а го научи как да я лови). Реформа в съдебната система ще се усети почти моментално. Докато увеличаване на пенсиите с по 2 лв. на човек няма да реши никакви проблеми, освен, че определени леви партии ще се тупат в гърдите за тази "реформа". Само дето това е вредна реформа за обществото.
Q99
на 01.02.2017 в 14:53:29 #2Ха, егати нахалната демагогия се пробутва. Когато човек е недоволен от условията, в които му се налага да живее, най-нормално е да търси промяна на досегашното статукво, но видиш ли, според "умните глави" по-горе, това било залитане по "икономически популизъм". Демек излиза, че най-добре било всеки да си наляга парцалите и да мизерства, но да не си и помисля за някаква промяна, за да бъдело добре на демокрацията. Абе, тия за иди.оти ли взимат хората? На тези някой плаща ли им заплати, за да ръсят тези простотии?
Comon Sense
на 01.02.2017 в 13:45:00 #1Отново неграмотност - демокрация не може да съществува в едно общество в което голяма част от населението има проблеми със задоволяване на ежидневните ти основни потребности. Човек не може да има обективна и активна гражданска позиция ако е без работа, няма как да плати парното , няма пари за дрехи и образование на децата си и ходи без зъби, че от нерви са му изпздали и нщма пари да си направи изкуствени. Има една много популярна теори - теорията ма Маслов - извъртаха и заглавието какво им оттърва, но истината е- основните потребности на хората трябва да са задоволени и той да има сигурността че няма как да ги загуби лесно, за да участва в "демократична" система на управления. Демокрация означава още върховенство на закона - а това което виждаме ежедневно е беззаконие. Така че престанете с разните яаблони и грумки думи - "Икономически Популизъм". Хората отдавна не ги е грижа дали тези дето управляват за червени, селени, сини, или пембени - хората искат работа и сигурност и наистина законност. И не харчете пари за подобни безмислени изследвания.