До 2045 г. населението на България, което се намира в трудоспособна възраст, ще намалее със 750 000 души. Това показват данните, представени от главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов на форум, посветен на големите предизвикателства за свободна и просперираща България.
"За последните две десетилетия броят на жените, които работят след 60-годишна възраст, е нараснал с 5,5%. Трябва да се променим, защото ако правим нещата по-същия начин, ще ни смачка животът", коментира той.
Според икономиста държавата трябва да покаже дали има амбиция за висок икономически растеж и дали икономиката ни е важна.
По думите му ако България иска за едно поколение да настигне "стагниращата Германия", е необходимо икономиката на страната да отбелязва поне по 3,8% реален годишен ръст.
Богданов посочи, че за последните 15 години общо 350 000 компании са били изтрити от секторите на националната икономика, като от тях половината са в промишлеността. Той изтъкна като изключение дигиталният сектор и бизнес услугите, където за същия период са били създадени нови 100 хил. компании.
"Като има по-малко хора, те трябва да създават повече", изтъкна икономистът на ИПИ.
Все пак според представените данни в последните 15 години се наблюдава ръст от 115% в реалната производителност на труда.
Като един от водещите проблеми на средата в момента, старши икономистът на ИПИ Петър Ганев, изтъкна, че се намираме в период на отстъпление на свободата и подем на автократите, като според него това се вижда всеки ден.
Според него сегашният период на финансова несигурност няма да свърши след 3 или 6 месеца, а ще остане дори и след завъртането на американските президент. Вероятността за нова финансова криза не е за пренебрегване, смята още Ганев.