Броят на изтеглените от пазара на Европейския съюз опасни продукти се е повишил с 53 % през 2007 г. в сравнение с 2006 г.

Това показва ежегодният доклад на Комисията за функционирането на системата за бързо предупреждение RAPEX.

Увеличението на броя на сигналите от 1051 през 2006 г. на 1605 през миналата година показва, че от година на година възможностите на държавите-членки за осъществяване на надзор се подобряват, а европейските потребители днес са по-добре защитени от всякога.

Коригиращи мерки са предприети в 43 % от случаите.

На играчките (417), моторните превозни средства (197) и електроуредите (156) се падат повече от половината подадени сигнали през 2007 г.

Играчките са категорията продукти, за която е сигнализирано най-много през 2007 г., с което безопасността на децата се утвърждава като основен приоритет за органите за пазарен надзор, макар че моторните превозни средства, електроуредите и козметичните продукти също имат сериозно присъствие в системата RAPEX.

Китай отново е страната на произход на повече от половината от всички открити опасни стоки.

За опасни стоки с китайски произход има подадени 700 сигнала.
Това може донякъде да бъде обяснено с големия брой стоки, внасяни в ЕС от Китай, и с повишеното внимание към китайските стоки от страна на органите за пазарен надзор след миналогодишното лято, белязано от изтеглянето на продукти от пазара.

Тримесечният доклад за септември-ноември 2007 г. показва, че китайските власти са продължили да извършват последващи дейности и са разследвали нови 89 сигнала от ЕС.

Освен това беше докладвано, че Китай е постигнал значителен напредък в усилията си за по-стриктен контрол над играчките.
На общо 701 фирми са били отнети лицензите за извършване на износ.

Комисар Кунева представи последни данни за работа по укрепването на контрола по прилагане на правилата в съответствие. Тя също така представи основните инициативи, предвидени през 2008 г., включващи актуализиране на настоящия Меморандум за разбирателство между ЕС и Китай и провеждане в Брюксел през ноември 2008 г. на тристранна среща на високо равнище между ЕС, САЩ и Китай по въпросите за безопасността на продуктите.

По думите й докладът за системата RAPEX показва, че все повече продукти биват откривани и унищожавани преди да успеят да навредят на потребителите в ЕС.

„Целта на RAPEX и другите ни механизми за безопасност е да гарантират, че гражданите на ЕС могат да пазаруват спокойно, без да се тревожат как да разпознаят безопасните продукти от опасните", коментира Меглена Кунева.