България е сред водещите износители на билки както в Европа, така и в света. Така представи страната ни земеделският министър Георги Тахов на официална церемония по откриването на Международния ден на чая в град Ханджоу в Китайска народна република. Информация за изказването му беше разпространена от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Тахов подчерта, че страната ни има значителнен потенциал по отношение на билките и лечебните растения. По думите му в последните години в България се събират и преработват около 15 000 тона билки, като близо 90% от тях се изнасят в чужбина. У нас се събират над 200 вида билки с широко приложение във фармацевтичната, козметичната и хранително-вкусовата промишленост, а 20 основни вида 20 основни вида са обект на активна търговия обхваща.

Забраниха брането на мурсалски чай

Забраниха брането на мурсалски чай

Забранено е събирането на общо 24 вида билки от естествените им находища

"Мурсалският чай, липата, шипката, лайката, маточината и лавандулата са сред най-търсените български билки на международния пазар. Страната ни има значителен потенциал за по-нататъшното развитие и увеличаване на производството и износа на разнообразни видове билков чай", обясни земеделският министър.

Той благодари на китайските домакини за радушното посрещане и подчерта значението на двустранния културния обмен и икономическото партньорство по отношение на на чаената индустрия. "Има неизползван потенциал за развитие на двустранната търговия с чай и билки, който трябва да бъде разгърнат в интерес на потребителите и производителите от двете страни", убеден е Георги Тахов.

Мурсалският чай остава застрашен и забранен за бране

Мурсалският чай остава застрашен и забранен за бране

90% от билките, събрани у нас, се изнасят