На Еньовден Министерство на околната среда и водите предупреждава, че естествените находища на мурсалски чай остават застрашени, затова и билката е забранена за беритба дори и за лични нужди.
Списък с 24 билки определя кои лечебни растения е забранено да се събират със стопанска цел. За други 11 всяка година се определят допустими количества. Това са еньовче, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига.
У нас всяка година се събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, от които около 90% се изнасят.
Българските билки съдържат добро количество ценни биологично активни вещества и затова са по-лековити от тези, произведени по култивиран начин в Китай или в Полша.
По количество произведени билки на единица площ България е на едно от първите места в света. Превъзхождаме най-големите производители и износители като Индия и Китай. В Европейския съюз (ЕС) няма друга страна с такова разнообразие и богатство от диворастящи лечебни растения. От всички страни в ЕС само в България събираме билки от дивата природа и то в големи количества.
Специалистите по биоразнообразие напомнят, че при опазването на естествените находища важна роля имат хората, които живеят близо до тях. И призовават местните жители да сигнализират контролните органи и местната власт за нелегално изкупуване, сеч или унищожение.
Пунктовете за изкупуване и заготовка на билки трябва да са регистрирани и под контрол. Издават и позволителни, с които се събират билки за стопански цели.