Незаконната сеч е най-големият бич за страната. Това заяви земеделският министър Мирослав Найденов в студиото на БиТиВи.

По думите му сумите, които българската хазна губи от тези нерегламентирани дейности варират от 50 хиляди до стотици хиляди лева.

Реалният добив на дървесина е около 4.1 млн. куб. м. или с оборот от около 200 млн. лв. Незаконният добив е към 1 млн. куб. м.

Гората е много голяма - една трета от България са гори и за да се опази, трябва да се изгради система, позволяваща ни ефективен контрол, заяви Найденов и подчерта, че със сега действащия закон за горите това няма как да стане. Според него фирмите, които извършват незаконната сеч, са имали политическа протекция и законът е бил съобразен изцяло с тях.

Земеделският министър изтъкна още, че с предлагания от неговото правителство закон се предвиждат промени и по отношение на правомощията на горските стражари.

Запитан дали ще могат да извършват арести Найденов заяви: „Няма да могат да арестуват, но няма да бъдат бити, както се случва сега". Министърът подкрепи това си изказване, като припомни случаи, в които полицията е хващала нарушителите, но „вместо да се съобразят с горските стражари, са им удряли шамари".

Докато няма ясно разделение на контролната и стопанска дейност, докато няма държава, нещата са на това положение, категоричен бе Найденов.

Той каза още, че с новия закон се слага край на заменките - „кон за кокошка".

Със закона даваме законови гаранции и забраняваме завинаги заменките в Натура 2000, както и в зона А и Б по Черноморието, изтъкна още той.

По думите му горите остават гори завинаги и няма да позволят заменки. Такива са възможни само при една хипотеза - международни, национални или регионални инфраструктурни проекти.

Единствената възможност за замяна е оставена за подпомагане на държавата - при замяна на горски пътища, между държавата и общините.

На въпрос какво ще стане с направените до този момент заменки министърът бе категоричен: „Тези хора ще бъдат горди собственици на бутикови гори".

Найденов каза още, че директорът на ДФ „Земеделие" Калина Илиева ще бъде заместена временно на поста си от нейния заместник Светослав Симеонов, който също има акредитиран подпис от Брюксел.

Земеделският министър изтъкна, че няма пряко наблюдение върху дейността на фонда и не знае дали са верни твърденията, че има частично блокиране на дейността му, но увери, че ако такова се установи, то ще бъде наваксано много бързо.