Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" е отличник сред европрограмите. С това се похвалиха от Министерството на икономиката.
Заместник-министърът на икономиката Александър Манолев изтъкна, че над половин милиард лева от ОПИК са изплатени. Това са усвоените средства, а 1461 договора са сключени, подчерта Манолев. По думите му това са пари, които директно отиват в българския бизнес и няма опасност да бъдат загубени средства по програмата.
Голяма част от активния бизнес ползва Оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност" - ОПИК. Това е изключително добре работеща програма, убеден е Манолев и заяви, че се опитват програмата да бъде изключително обективна.
Амбицията на икономическото министерство е достъп до финансовия ресурс да има малкия и среден бизнес. В същото време ведомството няма да занижи контрола.
5 милиона лева дава Министерство на икономиката за ваучерна схема за иновации и внедряването им в предприятията. Започва и друга схема за стимулиране на фирмите да излязат на фондовата борса. До края на годината стартира и схема за увеличаване на ресурсната ефективност на предприятията.
Желанията на бизнеса са много, каза Александър Манолев. Затова се търси пресечната точка между нуждите на бизнеса и ефективността на програмата.
ОПИК е водеща сред програмите, тъй като тя е с най-висок размер на изплатените средства към 31 октомври 2017-514 милиона лева, което се равнява на 20,69% от общия бюджет на програмата, който е 2,484 милиарда лева.
Общо обявеният ресурс до момента е приблизително 1,57 милиарда лева или около 63% от общия бюджет на оперативната програма. До момента са сключени общо 1 461 договора на обща стойност 1,32 милиарда лева.
По процедура "Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията" към момента са сключени общо 153 договора за над 117 милиона лева.
За иновации за стартиращи предприятия са сключени 82 договора за над 30 милиона лева.
За подобряване на производствения капацитет за малки и средни предприятия (МСП) са сключени 740 договора за повече от 398 милиона лева. За развитие на капацитета на МСП договорите са 241 за над 58 милиона лева.
За енергийна ефективност в МСП са оценени 927 предложения. Сключени са 239 договора за над 172 милиона лева.
Ивелина Пенева от Министерство на икономиката също изрази задоволство от хода на програмата. 552 договора са приключени, по думите й. Осъществени са 805 проверки за верификация на отчети и искания за плащания, обясни експертът.
До края на годината тя очаква да бъдат усвоени 64,46%, а до края на 2018- 76,65%. Към момента няма риск от загуба на средства, увери Ивелина Пенева. 4,5 милиона евро отиват за подкрепа на Патентното ведомство. За надграждане на София Тех парка програмата предвижда 20,2 милиона евро.