Влошеното финансово състояние на предприятията от нефинансовия сектор и увеличението на лошите кредити ще доведе до нарастване на броя на фалитите.

Това съобщи на пресконференция заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев, цитиран от БиТиВи.

Очаквано през тази година ще бъде прекратяване на дейности в строителството.

Голяма част от фалитите ще сa в търговията, услугите, транспорта, допълват от БСК. По думите на Данев това се неминуеми действия, които ще оздравят българската икономика.

И през 2009 г. продължава тенденцията на увеличение на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката, но със значително по-бавен темп, съобщават още от Камарата, на които се позовава money.bg

Задълженията са достигнали близо 157 млрд. лв. и в сравнение с 2005 г. са по-големи с около 90 млрд. лв. или 2,3 пъти. Спрямо 2008 г. прирастът от 8,9 млрд. лв. е 6%.

След рекордния ръст на задълженията през 2007 г., през 2008 г. и особено през 2009 г. се наблюдава спад в темпа на нарастване на задълженията.

Обемът и темпът на растеж на БВП значително изостават от обемите и темпа на нарастване на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор. През 2005 г. на 1 лев БВП са се падали 1.47 лева задължения, а през 2009 г.  - 2.29 лева, или с 56% повече.

Икономическата среда е влошена, вследствие и на рязкото увеличаване на цената на банковото кредитиране. Повишени са и средните нива на лихвените проценти по кредитите до 11.8%. Допълнително към тази цена следва да се добавят около 3% за разходи за гаранции, застраховки, такси за разглеждане и обслужване, посочват още от БСК.

От там изтъкат, че особено тревожно е положението в предприятията, пласирани на фондовата борса. Сериозното обезценяване на акциите на тези предприятия през 2008 и 2009 г. допълнително оказва негативно въздействие върху техния рейтинг и потенциал за развитие.

Приходите от продажби през 2009 г. намаляват чувствително, допълват от БКС.

От там изтъкват, че през 2005 г. те са били с 11 % по-малко от задълженията на предприятията, през 2008 г. - с 25%, а през 2009 г. - с около 68%. Това показва, че и през следващите години производствената активност на предприятията няма да осигурява достатъчно средства за изплащане на задълженията, считат от БСК.

Продължиха да растат и задълженията към персонала от нередовно изплащане на заплати, отчитат още от Стопанската камара.

В сравнение с 2008 г. дълговете за заплати са повече със 141 млн. лв. (8%), а за осигуровките - със 139 млн. лв. (18%).