Спас Попниколов успя да компрометира и програмата за саниране. Това написа в профила си във фейсбук ексминистърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова във връзка със сигнала на Попниколов до прокуратурата за програмата за саниране.

Припомняме, че тази сутрин служебният регионален министър обяви, че е подал сигнал до прокуратурата заради съмнения за нередности с програмата за саниране. Попниколов посочи, че част от нарушенията са прекомерно и необосновано високи цени, както и наддоговаряне на средства - договори с неосигурено финансиране.

Няколко часа по-късно прокуратурата обяви, че е поискала конкретни данни за нарушения и престъпления в програмата за саниране.

Регионалният министър дал на прокуратурата програмата за саниране

Регионалният министър дал на прокуратурата програмата за саниране

Заради съмнения за нарушения, сред които завишени цени

Лиляна Павлова коментира, че за краткото време, с което е разполагал Попниколов, отново е успял да вкара в употреба двете основни опорни точки на БСП по време на предизборната кампания. Това са съмнение в професионализма на работещите в Агенция "Пътна инфраструктура" експерти и компрометиране на труда и професионализма им.

По мнението на Павлова твърдението, че програмата за саниране е добра, но има недостатъци, удобно съвпадало с опорните тези на БСП. Тя обяснява, че отново се е заговорило за високите цени на санирането, въпреки че те са определени въз основа на различни компоненти, наложени от пазарната икономика и въз основа на експертизата на различни експерти на министерството.

"Отново чухме за "наддоговаряне" , "промяна на правилата"... Звучи познато, нали", коментира Лиляна Павлова.

Тя припомня, че България е страна с пазарна икономика и икономическите процеси регулират стойностите на всяка стока и услуга, а не желанието на един или друг партиен лидер, нито на някой служебен министър.

Прокуратурата засега не открива престъпление при санирането

Прокуратурата засега не открива престъпление при санирането

В сигнала от регионалния министър не се посочва конкретно нарушение

Павлова е категорична, че се е доказало, че програмата за саниране е с реален ефект за всеки гражданин. Според нея ползите са усетени от домакинствата, които са взели участие в програмата. Според Павлова това не се харесва на БСП и служебния им министър. Тя припомня, че изборите са минали и хората са се произнесли, но не в тяхна полза.

"А дали беше редно след като "подреди" пътния сектор Спас Попниколов да компрометира и програмата за санирането", попита Павлова.

Прокуратурата не разбира сигнала на министър Попниколов

Прокуратурата не разбира сигнала на министър Попниколов

Няма данни за конкретни престъпления

Тя коментира и призива на Спас Попниколов да се извини на служителите на АПИ. Според Павлова само и единствено служебният министър е този, който трябва да се извини днес, защото публично е изрекъл неистини в телевизионния ефир.

Лиляна Павлова е категорична, че не отговаря на истината твърдението, че Попниколов не е уволнил нито един служител на АПИ. По думите й той и служебният премиер Огнян Герджиков са уволнили четирима души: Дончо Атанасов - председател на УС на АПИ (все още е болничен); Георги Златев - директор на дирекция "Поддържане на пътната инфрастурктура", Веселин Николов - директор на ОПУ София и в допълнение Парашкев Кръстев - изпълнителен директор на "Автомагистрали" ЕАД.

Тя смята, че Попниколов трябва да се извини, защото публично е поставил под съмнение професионализма на една работеща администрация като АПИ, като е обвинил експертите й в саботаж. По мнението й така за първи път регионален министър си позволявал да дава оценки и с политически характер на експерти и професионалисти от администрацията.

"Защото публично и нееднократно отказа да отговори на основния въпрос: "Защо по време на неговия мандат безпрецедентно допусна търг да бъде провален поради липса на документация?", прехвърляйки отговорността на администрацията. Не се ли чувства неудобно от това? Но явно това е маниер на поведение на министрите от служебния кабинет", продължава Павлова с причините, заради които Попниколов трябва да се извини.

Той трябвало да поднесе извинение също заради това, че публично "обвини" администрацията за несъстоятелността на неговото ръководство на министерството и АПИ.

Лиляна Павлова е категорична, че Спас Попниколов трябва да се извини и на всички членове на Камарата на строителите в България. Той им дължал извинение, защото публично и нееднократно е заявил, че всичките им критики имат политически нюанс и по този начин си позволил да омаловажи професионалното мнение най-голямата неправителствена организация на пътния бранш в България.

Накрая трябвало да се извини, защото така и не намерил сили да признае грешката си и да прояви достойнство като подаде оставка.

"А може би след всичко това и извинението, и оставката са излишни. Никой няма да приеме извинението, а оставката отдавна е подадена от самия Спас Попниколов...", казва в заключение Павлова.