Всички търговски вериги предлагат ябълки от миналата година. Това алармира пред БНР фермерът Красимир Кумчев. От думите му стана ясно, че български преработвател е получил оферта от Полша за 6 евроцента за килограм ябълки. Кумчев обясни, че това са ябълки, които са предназначени за прясна консумация, но са престояли 11 месеца в хладилник. Сега обаче хладилниците трябва да се почистят за новата реколта.
Българският преработвател е отказал ябълките за 6 цента, защото нямат характеристика за качествен сок. Ябълките застояли заради ембаргото за Русия. Преди износът за Руската федерация е бил 600 000 – 700 000 тона. Полските производители обаче, по думите на Кумчев, получават достатъчно евросубсидии, за да продават дори на такава цена.
Фермерът коментира, че сметките на родните производители на излизат, защото колегите им в чужбина получават достатъчно субсидии, за да продават на изключително ниска цена. Красимир Кумчев е категоричен, че те няма как да бъдат конкурентни.
Той обясни, че по свежестта на кората може да се разбере дали една ябълка е откъсната миналата седмица или миналата година. При старите видът на плода не е свеж.
Красимир Кумчев попита какво пречи да се въведе правило 50 % от храните в супермаркетите да са родно производство. Такова правило било въведено в Румъния.
Comon Sense
на 04.09.2016 в 14:22:57 #3Да , родното производство се стимулира точно с такива закони - в българските магазини български продукти - внос само ако продукта не се произвежда в страната или се произвежда в недостатъчни количества. Хайде "народни" представители - докажете че сте НАРОДНИ и ви е грижа за България и българите. А контролните органи веднага да си свършат работата и принудят тези ябълки да се изтеглят от пазара.
Дуде
на 01.09.2016 в 11:17:47 #2Каква дивотия, полски миналогодишни ябълки. Дайте ги на свинете. Или вече в България и свине не се отглеждат?
kibrit
на 31.08.2016 в 23:43:26 #1Не би било добре, а задължително трябва да има квота за български плодове и зеленчуци във всички вериги! Стига сме се хранили с безвкусни оранжерийни, расли не в почва, а в химични разтвори ГМО-та