Финансовите затруднения са причината за над 45% от продавачите на жилища за периода април - август 2011 г. да се разделят с апартамента си. Това показва анализ на АДРЕС Недвижими Имоти за летния период на 2011 година, цитиран от money.bg.

Затрудненията при погасяването на ипотечен кредит са накарали 24% от тях да продадат жилището си. Също толкова са решили да потърсят купувач за имота си поради трудности в погасяването на потребителски кредит.

Имотът е бил излишен за 36% от продавачите през това лято, а закриването на инвестиция е накарала около 13% от тях да пристъпят към продажба, сочат още данните.

Най-активни и през летните месеци са били сделките в столичния комплекс „Люлин". По-голямата част от тях са били за двустайни и тристайни жилища и са били на стойност от около 620 евро на кв. м.

Интензивен е бил пазарът на имоти и в „Надежда", където квадратният метър през лятото е струвал средно около 600 евро. Сделките в този комплекс обаче са били за по-малки имоти - гарсониери и двустайни.

За около 800 евро на квадрат пък са се продавали жилищата в Манастирски ливади. С около 100 евро по-евтино са се сключвали сделките в друг активен столичен квартал -
"Младост".

Сред най-активните за пазара на имоти квартали във Варна са „Бриз", където кв.м е струвал около 750 евро през лятото, „Левски" със средна стойност на квадрат 730 евро, „Младост" - 580 евро, Окръжна болница - 850 евро. Около 890 евро пък е била цената в Цветния квартал на Морската ни столица, докато в „Аспарухово" кв.м се е търгувал за около 600 евро.

Хората с трудности при изплащането на кредита си са продавали имоти главно над 50 000 - 70 000 евро, като за тази сума обикновено са продавали двустайни и тристайни апартаменти. Има и немалко случаи за продажби до 50 000 евро за двустайни жилища, показват данните на компанията.

Същевременно профилът на продавача, срещнал трудности при покриването на дълговете си, е на мъж на средна възраст между 31 и 40 години. Не са малко и семействата между 41 и 50 години, които не са успели да се справят с връщането на дълговете по закупените тристайни жилища.

„Много от продавачите в момента са силно притиснати от обстоятелствата, но трябва да действат разумно и да не се влияят от емоции", коментира ситуацията на жилищния пазар Георги Павлов от агенцията.

„За финансово затруднените в момента е важно да не се стига до съдия-изпълнител, а до решение, което да им донесе колкото е възможно по-малко загуби, допълни той.

Изплащането на жилищни заеми се оказва все по-трудна задача за много кредитополучатели през последните две години, което доведе до ръст на продажбите на ипотекираните жилища. Продажбата днес е по-изгодният ход за онези, които срещат невъзможност при погасяването на кредита си, показва още анализът.