Народното събрание обсъжда предложената от правителството стратегия за приватизация на холдинга.
Шулева обясни, че около месец ще отнеме изборът на консултант по сделката и минимум месец и половина той ще подготвя документите.
По време на дебата в пленарна зала Йордан Соколов от ОДС определи документа като непрозрачна ”корпоративна стратегия за мултиплициращи се корупционни структури.”
Това е стандартна трактовка, която опозицията използва при всички случаи и най-вече, когато става въпрос за приватизация, отговори Юнал Тасим от ДПС. Той подчерта, че от опозицията имат сериозен опит по отношение на корупционните практики.
Недоволство сред сини и червени предизвика предвиденото в стратегията изпълнение на социалните ангажименти. В документa са записани и двете възможности – социалните ангажименти да се изпълнят от държавата, или да останат за сметка на холдинга.
Михаил Миков от Коалиция “За България” попита как ще се гарантира, че акционерите на холдинга, които са 2000, ще отделят средства за социални дейности.
Лидерът на НИЕ Никола Николов предложи да се отложи гледането на стратегията докато не се изясни въпросът за руските претенции за “Булгартабак”. Предложението му беше гласувано два пъти, тъй като при първото гласуване депутатите го одобриха и след прегласуване, поискано от НДСВ, предложението му беше отхвърлено.
НИЕ настояват да се създаде комисия, която да изясни въпросът с руските претенции. Може да се появят искания от други страни като например Австрия и Германия и така отново да се попречи на приватизацията, аргументира се Николов. В писмо до Николов, от администрацията на руския президент обосновават исканията си.
Общо 7 ноти са изпратени от Русия до бившия министър на икономиката Николай Василев, за които Николов счита, че не са уведомени Министерски съвет и лично премиерът.
Стратегията на правителството за “Булгартабак” предвижда холдингът да се продава на части. Първоначалнно ще се продават печелившите дружества в Благоевград и София. Въвежда се двустепенно управление в предприятието и се създава надзорен съвет, в който участват министри и заместник-министри, които ще одобряват параметрите на сделката.