700 хиляди тона храна годишно се пропилява в България, а в същото време 1 600 000 наши сънародници живеят в нужда.
Тази тъжна статистика извадиха от българската мрежа на Глобалния договор на ООН, които организират у нас Международния ден на околната среда - 5 юни.
Тази година темата на Световния ден е „Мисли. Яж. Пести". Кампанията се обявява срещу пилеенето и загубата на храна, като посочва, че в световен мащаб според Организацията по прехрана и земеделие на ООН, се пропиляват 1,3 млрд. тона храна на година.
В същото време един на всеки седем души по света заспива гладен, а повече от 20 хиляди деца под 5-годишна възраст умират всеки ден от глад.
За 2012 г. екипът и доброволците на Българска хранителна банка са събрали 195 тона храна, която се равнява на 490 хиляди обяда.
Организаторите на Световния ден на околната среда събраха днес в Музея „Земята и хората" около 80 ученици от 3 столични училища, с които ще бъдат проведени конкурси по рисуване и работилници на съответната тематика.
В образователна кампания по проблема ще се включат още 46 училища в столицата и 63 компании от различни сектори на икономиката.
Докато планетата е в затруднение да ни предоставя достатъчно ресурси, за да поддържа 7-милиардното население, ООН изчислява, че една трета от произведената храна се пропилява или губи. Хабенето изразходва огромни количества естествени ресурси и допринася за отрицателното въздействие върху околната среда.
Кампанията подканва да се обединят усилия, като всеки от нас предприеме действия в своя дом и след това наблюдава последиците от общите решения, които взимаме, за да намалим изхвърлянето на храна, да спестим пари и да намалим влиянието върху околната среда от производството на храна.
Ако храната не се употребява, това означава, че всички ресурси, вложени в производството й, също се губят, посочват организаторите. Например, нужни са 1000 литра вода, за да се произведе 1 литър мляко, около 16 хиляди литра вода пък се влагат във фуража на една крава, за да се направи един хамбургер. Последвалите парникови емисии от самите крави и по цялата верига на доставка се оказват напразни, когато изхвърлим тази храна.
Производството на храна в световен мащаб заема 25% от обитаемата земя и е отговорно за 70% от изразходваната прясна вода, която употребяваме, 80% от обезлесяването и 30% от емисиите на парникови газове. Това е най-големият фактор за загуба на биоразнообразието и изменението на земната покривка, изтъкват от ООН.
assense
на 03.06.2013 в 21:12:29 #4В тази наша държава България е пълно с нерационалности и липса на Разумни/ Стратегически действия в переспектива по отношение на: - Управлението, - Бизнес-планирането, - Финансовите средства/ Субсидиите, - Прогнозите/ Производството, - Маркетинга/ Разпределението, - Потреблението/ Битовата престъпност, - Социалните/ Здравни грижи, - Майките/ Подрастващите, - Безработицата/ Младите, - Пенсионерите/ Клошарите, - Циганите/ Безделието и т.н. От всичко това всички бягат, като не се ангажират, защото изисква отговорност и работа, а институциите с налагането на строг контрол и жестоки санкции. Единственото понятие на Българина при изпълнение на възложена работа по договор в Държавното управление е да подпише договор, че при неизпълнение, при корупция и злоупотреби ще последват жестоки санкции в ДЕСЕТОРЕН РАЗМЕР така както е при частния работодател и съгласно договора, след доказване и пълна конфискация на придобитото имущество в ДЕСЕТОРЕН РАЗЕМЕР, друго понятие просто не може да има и място по нататък за Държавното управление в България. Ако не се въведът жестоки и крути мерки, всички ние отиваме към загиване. Вземете за пример просперитета на Китай - със своите два символа в управлението: - "ЖЕСТОКОСТ И ПРОГРЕС до край!" Друта алтернатива няма и всичко друго е само лигавене и приспивна лагергична песен до гроб и до край! Моля да ме извините за красноречието. Да се върна на въпроса? Защо при наличието на толкова социални, здравни и бездомни домове тези храни не се използват по предназначение за изхранване на немощните хора. Къде е религията, нашата БПЦ, за да организира в дворовете на църквите кухни за раздаване на безплатна храна в помощ на бездомните. Къде са МОН и МЗСП да активират безплатни кухни и помощи чрез доброволни отряди от ученици и студенти за болните и безпомощните религиозни миряни заедно и под егидата на БПЦ по места. Къде сте всички вие партии и управляващи, които ние избираме и не сте включили в програмите си Девиза ..."За хуманността, братството и отговорността", за да използвате всички тези храни, които да не се хвърлят и да отива трудът на народа ни на бунищата, а да се използват рационално и по предназначение за благото на всички. Такава трябва да е ролята и тази посока на всички нас за благото на народа и Родината ни.

Sven
на 03.06.2013 в 19:50:07 #3Това е така, защото българският селянин разсъждава така: По-добре да изгние и да го изхвърля, отколкото да му го продам евтино. Земеделските производители искат да продадат 1 кг. картофи и да отидат на почивка в Гърция.
бББ
на 03.06.2013 в 18:23:04 #2Изхвърлят основно борсите и магазините. Да си пренасочат кампанията към ценовата им политика! Какво ни промиват мозъците на нас!!!
Пак опити да се вменява всеобща вина на цялото население.
Относно сънародниците ни, които "гладуват" - имам по-спешни неща за решаване от проблемите на мургавите братя на Мануш Романов.
XXX
на 03.06.2013 в 17:23:34 #1Поредният измислен "проблем". Откъде се взе тая цифра "700 000 кг"? Това прави по 1 кг на всеки три дни за всеки в България - от пеленачетата до пенсионерите. Нещо не съм забелязал пенсионерите да хвърлят храна с килограми......