Размерът на световната икономика през 2050 г. ще е четири пъти по-голям от днешния, но световната консумация на енергия ще се увеличи с фактор 2,2, според експерти, съобщава evropa.bg. Значителното подобрение на енергийната ефективност нараства значително отчасти заради автономните технологични или структурни промени в икономиката, отчасти поради политиките за енергийна ефективност и ефекта от по-високите цени на енергията.

Световната консумация на енергия в света се очаква да нарасне до 22 гигатона еквивалент на петрола годишно потребление на енергия до 2050 г., от настоящите 10 гигатона годишно. Изкопаемите горива осигуряват 70 процента от това общо количество (въглища и петрол по 26 процента, природен газ - 18 процента), а неизкопаемите горива - 30 процента. Делът на неизкопаемите горива е разделен почти по равно между възобновяемата и ядрената енергия.

Нуждите от енергия се завишават значително в развиващите се страни, където в момента основните енергийни нужди не са задоволени достатъчно. След 2010 г. консумацията в тези страни ще стане по-висока от тази в индустриалния свят и през 2050 г. ще е две трети от общата консумация на енергия.

Проучването с название "WETO-H2" е изготвило референтна проекция на световната енергийна система и два варианта за сценарий - ограничение на въглерода и развитие на водородните технологии. Тези два сценария са използвани за изследване на вариантите в технологиите и климатичните политики в следващите 50 години.

Всички варианти до 2050 г. са направени със симулационен модел на световния енергиен сектор - моделът "POLES", който описва създаването на националните и регионални енергийни системи, тяхното взаимодействие чрез международните енергийни пазари в условията на ограничаване на ресурсите и политиките в областта на климата.