Дисбаланси в работните места по региони отчита Съветът за икономически анализи (СИА), който представи мултипликатори на работни места в България. Автори на изследването са Пламен Ненов, член и секретар на СИА, и Рада Павлова, младши сътрудник в СИА.
Повече от 1 милион души в трудоспособна възраст у нас са неактивни, каза Пламен Ненов. В повечето от общините в България заетостта е под или около 50%. С ефективни политики тези тенденции могат да се променят, а работещите увеличават местното потребление, стана ясно от доклада.
Средният местен мултипликатор на заетост в България е 1,3, каза Ненов. По-малките общини в България са по-уязвими на големи шокове, изтъкна той. Препоръчва се диверсификация на местните икономики на малките общини, а също улеснен достъп до финансиране на малки и микро предприятия.
Местният мултипликатор на работни места измерва общото увеличение в местната заетост в резултат на добавянето на едно работно място на местния пазар на труд. С оглед на големите и трайни дисбаланси в нивото на заетост и икономическа активност на територията на страната, стойностите на тези мултипликатори са от ключово значение за прилагането на ефективни мерки за регионално икономическо развитие.
Изчислените мултипликатори за България показват, че провеждането на икономически политики, насочени към намаляване на регионалните дисбаланси, може да допринесе за увеличаване на заетостта и икономическата активност в страната. Следователно, основна препоръка на анализа е следването на регионализирана стратегия за икономическо развитие на базата на различията в местните мултипликатори в страната. Общините с по-голямо население имат по-високи мултипликатори от тези с по-малко население. Тези разлики рефлектират различните ефекти на местното потребление и агломерационните ефекти в общини с различен брой на населението. Увеличение на търсенето на пазара на труд с 10 работни места води до увеличение в местната заетост с 13 работни места. Повечето общини са малки по размер, и може да се заключи, че ефектите, които се наблюдават, са основно присъщи за по-малките общини в България.
Припомняме, Съветът за икономически анализи към Министерски съвет бе създаден през ноември 2022 г., в края на мандата на служебното правителство на Гълъб Донев. До този момент е излязъл с два доклада, които трудно могат да бъдат оценени като приносни и не дават много нова информация.