22 български жилищни блока вече са одобрени за финансиране по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.

Припомняме, една от най-големите гордости на кабинета „Борисов 2", която е и част още от предизборните обещания на ГЕРБ, е именно отпускането на 1 млрд. лева за санирането на блокове в цялата страна, като принципът е „по-бързият печели".

Тъй като опозицията „яхна" именно темата за безплатното саниране и опасностите, които евентуално носи със себе си, от правителството и от партията на Бойко Борисов се захванаха да обясняват на дълги срещи с граждани какво точно представлява програмата.

Такава задача имаха днес строителният министър Лиляна Павлова, кметът на София Йорданка Фандъкова и областният управител на столицата Веселин Пенев, които събраха в зала 6 на НДК районни кметове, домоуправители и „будни" граждани.

Регионалният министър се похвали, че сключените договори с Българската банка за развитие са вече 22, като още толкова са чакащите, които тепърва ще бъдат одобрени. Така за по-малко от три седмици има почти 30 одобрени договора по програмата за енергийна ефективност.

От своя страна инициативата на кабинета „Борисов 2" е предизвикала и бум на новорегистрираните сдружения на собствениците на апартаменти, през които става кандидатстването по програмата. Тези дружества вече наброяват 750 за цялата страна.

София пък е градът с най-много панелни сгради, стана ясно от думите на столичния кмет Йорданка Фандъкова. По нейни данни над 2800 са сградите в столицата, които имат право да бъдат санирани със заделените пари от кабинета „Борисов 2". До момента обаче едва 18 са подадените заявления с искане за финансиране, от които 9 са одобрени.

Най-активни се оказват гражданите в столичните квартали „Слатина", „Искър", „Подуяне", „Младост", „Витоша", а най-големи са късметлиите в „Слатина", където скоро ще започне санирането на четири блока.

И в София собствениците на апартаменти явно не са се стреснали от предупрежденията на опозицията, тъй като вече има 110 сдружения на собственици, като в процес на регистрация са още 30.

Достойнствата на тази програма са много. Това не е просто възможността за намаляване на разходите за енергия, но и тази възможност за конструктивно укрепване на сградите, дори и промяна на сградната инсталация за „Топлофикация" по желание на собствениците", отбеляза кметът Фандъкова. По думите й, ефектите от програмата са видими, ясни и никой не може да ги оспори.