Кризата на имотния пазар в Европа засегна и България, въпреки че бе усетена със значително закъснение.
Докато на Стария континент тя достигна своя пик в началото на 2008 г., у нас се очаква съживяване на пазара.
Това са част от изводите в ексклузивния доклад за пазара на недвижими имоти в Европа в периода 2008 - 2009 г., изготвн от паневропейската франчайзингова мрежа от агенции ERA.
Според доклада, цитиран от Money.bg, една от основните разлики на процеса в България и другите страни от Европа е, че на бранша у нас се наложи сам да се справя с нелеката ситуация. Липсваше целенасочена държавна политика в тази посока и оздравителни мерки, каквито предприеха правителствата на старите страни членки на ЕС и на голяма част от новите, като съседна Румъния.
Различен нюанс на пазарната обстановка в България придаде и нереално високия ръст на цените на имотите в периода 2002 - 2008 г.
В следствие на кризата през първата половина на тази година в сравнение със същия период на миналата спадът им е около 23%, което към момента ги свежда до приемливи нива.
Характерно за 2009 г. е, че обемът на предлаганите имоти надвишава няколкократно търсенето, което значително повиши изискванията на купувачите и принуди продавачите на преразгледат своите оферти, се посочва в доклада.
Броят на осъществените сделки с недвижими имоти през тази година спрямо предходната е намалял от 3 до 5 пъти, според населеното място. Същевременно сме свидетели и на положителна тенденция.
Агенциите от мрежата на ЕRА отчитат ръст на продажбите от средно около 30% на офис за втората половина на 2009 г. спрямо първата. Средната продажна цена на жилище е 49 600 евро, а средната квадратура на продадените жилища е 53 кв.м. за гр. София за последните 4 месеца.
Продажбите на жилища над 80 000 евро в столицата са по-малко от 7% за второто полугодие на 2009 г. Към момента дните, за които един имот се продава, варират между 60 и 180, в зависимост от площта на предлаганото жилище. По наши наблюдения най-бързо се намират купувачи за жилища с квадратура около 50-55 кв.м., а тези които стоят най-дълго на пазара са обикновено с площ над 120 кв.м.
Може да се очаква, че в настоящата ситуация има много купувачи, които изчакват цените да продължават да падат, но е изключително трудно предвидимо, кога ще спре този спад и нивата им отново ще започнат да се покачват.
Това крие опасност за тези, които чакат твърде дълго достигането на минимума на цените на имотите.
sandanor
на 18.11.2009 в 14:57:27 #3"Новите разпоредби ще допринесат също така за предотвратяване укриването на истинската цена при сделките с недвижими имоти и за облагане с данък при придобиване на имущество по възмезден начин по действително уговорената цена. Законопроектът ще противодейства на изпирането на пари и изясняване произхода на средствата по сделката." И по какъв начин това популистко решение ще попречи на укриването на истинската цена на имота?! Смешници,сами не си вярвате,но... дай да хвърлим малко прах в очите на народа,та дано забрави,че е гладен! Кой тъпанар измисли тази глупост?Не знаете ли,че освен плащане по банков път,съществува и плащането в брой?!Разликата между договорената цена и цената,посочена в нотариалния акт ще се дава на ръка и няма начин да се докаже каква всъщност е действителната цена.И това се прави по целия свят,включително и в САЩ,г-н Дянков!
Morongo
на 18.11.2009 в 14:56:09 #2А това с декларацията ....за предварително уговорена цена по сделката е чиста документално проформа ....като удостоверението за гражданско състояние..просто един документ повече....
Morongo
на 18.11.2009 в 14:54:25 #1И ако цената на имота е 60000, по банка плати 40000 и на ръка даде 20000?
