Зам.- председателят на съюза за стопанска инициатива Теодор Дечев заяви, че основният въпрос, който трябва да се следи във връзка с финансовата криза е запазването целостта на валутния борд, тъй като стабилността на страната ни се крепи изключително на него.
Гарантирането на ликвидността на валутния борд може да бъде 100%, ако България бъде приета в Европейската централна банка.
Това е нашето послание към всички политици, нека те да имат консенсус в похода към приемане в Европейската централна банка, посочи Дечев, цитиран от БНР.
Бедата е, че там има един факт, който се изтъква като формална причина да не ни приемат и това е дефицитът по текущата сметка.
Според Дечев обаче има нещо, което не се казва, но което е известно на всички - в крайна сметка Европейската централна банка се председателства на ротационен принцип от членовете си и сигурно хората доста се шокират от идеята, че ние можем да председателстваме централната банка на ЕС при нашето менажиране на европейските фондове, обясни Дечев.
Според него България не може да се прави на обидена, когато е уличена в злоупотреби. Антиевропейската реторика трябва да спре, категоричен бе той.
По думите му, ако можем да отпушим европарите това ще ние помогне за справянето с кризата. Ключът е ефективната работа на съдебната система.
Бойчо
на 04.12.2008 в 16:14:22 #4boris![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/thumb.gif?_=1446728989)
boris
на 04.12.2008 в 13:26:30 #3mc solaar ---------------------- това нещо го забраниха преди година
mc solaar
на 04.12.2008 в 12:46:11 #2бъркаш ,приятелю банките имат едно право да 'превалутират' кредита в случай на промяна в ситуацията това не са онези банки ,от времето на 'комунизъма'...
boris
на 04.12.2008 в 11:35:58 #1До 95 -96 година почти всички български домакинства имаха някакви спестявания, за кола, за къща, детски влогове и т. н. т. хиперинфлацията ги изаде и остави хората голи боси да градят всичко от начало. Днес, без да имам официална статискика смятам, че поне 70% от гражданите и 90% от фирмите имат някакви дългове към банките. С други думи при една хиперинфлация, този път банките ща са тези дето ще го лапат дебел и четвъртит. за това не съм убеден, че те ще позволят някой да клати борда.