Турският инвеститор „Шишеджам" и българското подразделение на компанията „Тракия глас България" не проявяват воля за конструктивен диалог за решаване на проблема със стачните действия в двата завода за стъкло в Търговище.

Това заявиха днес на специална пресконференция представителите на Конфедерацията на труда „Подкрепа".

Предприетите ефективни стачни действия от страна на работниците в „Тракия глас България" от 19 май тази година са следствие на отказа на мениджърския екип на компанията да преговаря относно исканията на служителите за по-високи заплати и по-добри условия на труд, поясниха от синдикатите.

Ние сме отворени за бързо и безпроблемно решаване на проблема, но явно от заводите в Търговище не се мисли по този начин, каза адвокат Ангелова от екипа на синдикатите.

Стачката продължава и в момента и ще продължи докато не се осигури достойно и реално заплащане на служителите в заводите, заявиха от КТ Подкрепа.

Синдикатите поясниха, че липсата на добра воля от страна на турците се подкрепя от техните действия за стартиране на съдебно производство и призовки за незаконни стачни действия, както и незачитане на авторитета на националния институт по арбитраж относно предоставената там стачна подписка със 700 подписа на служители на завода.

Нещо повече, „Тракия глас България" е направил опит за локаутни действия спрямо стачкуващите работници, като е вкарал на работа служители от други подизпълнителски фирми на компанията с цел да се заместят неработещите в момента стачкуващи, обясниха от КТ Подкрепа.

В момента стачкуващите искат 95% увеличение на основните си брутни заплати, които възлизат на близо 370 лв. без добавки и 450 лв. с добавките под формата на нощен и извънреден труд.

От стачния комитет на работниците са пожелали промяна и анексиране на техния колективен трудов договор, сключен през 2005 г., във връзка с променените през изминалата година в законодателството у нас минимални осигурителни прагове (с 14.5%), минималната работна заплата (с 20 лв.) и възнагражденията за нощен труд (от 7 ст. на 25 ст.).

Стачкуващите искат да бъде адекватно индексирани техните заплати за нощен труд, които от сегашните 30 ст. на час да бъдат увеличени поне три пъти, поясни още синдикатната организация.

Към края на миналата година „Тракия глас България" е реализирала 256% ръст в нетната си печалба на годишна база, което доказва високата производителност на работниците и мениджърския екип на компанията.

Ако не се стигне до компромисно решение, стачните действия в завода ще продължат, като онези 36% от работниците, които осигуряват поддържането на минималните дейности в заводите, ще продължат да си изпълняват задълженията.