По данни на НСИ за март месец общият показател на бизнес климата в стопанството остава приблизително еднакъв, с разлика от 22.6% за февруари на 23.0%.

Повишение на показателя се наблюдава в търговията на дребно и сектора на услугите, докато в промишлеността и строителството е регистрирано понижение.

Снимка 659116

Източник: НСИ

Съставният показател "бизнес климат в промишлеността" намалява с 0.5 пункта на 23.5%. Според института това се дължи на неблагоприятните оценки на настоящото бизнес състояние на предприятията. Най-сериозните затруднения за дейността остават несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила, посочени съответно от 45.1 и 36.2% от предприятията.

Съставният показател "бизнес климат в строителството" пък спада с 1.7 пункта, от 27.2% на 25.5%. В сектора се наблюдава и засилване на отрицателното въздействие на фактора "конкуренция в бранша". Очаква се продажните цени да се запазят за следващите три месеца.

Допълнително, съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" се увеличава с 1.2 пункта, от 24.9% на 26.1%, като това се дължи на позитивните оценки и очаквания на търговците на дребно. Оптимистични са и прогнозите им за обема на продажбите и поръчките през следващите три месеца.

В сектор "Услуги" съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" се покачва с 3.6 пункта, от 12.9% на 16.5%. И в този сектор основните фактори, които ограничават в най-голяма степен развитието на бизнеса, са несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и недостигът на работна сила.

Разходите на работодателите за труд са се увеличили с 11.7% в края на 2023 г.

Разходите на работодателите за труд са се увеличили с 11.7% в края на 2023 г.

Спрямо същото тримесечение на 2022 г., посочват от НСИ

От института също постъпиха данни за индекси на цените на производител в промишлеността за февруари. Отчетен е спад с 0.6% спрямо предходния месец. Намаляване със 7.1% е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ, докато в добивната промишленост се наблюдава покачване с 4.1% и в преработващата промишленост - с 1.4%.

По-високи цени в преработващата промишленост са отчетени при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 5.8%, при производството на напитки, както и при производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с по 1.8%, и при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 1.6%.

Понижение на цените пък се наблюдава при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - със 7.0%, при производството на лекарствени вещества и продукти - с 4.9%, както и при производството на електрически съоръжения - с 0.6%.

Общият индекс на цените на производител през февруари 2024 г. е с 9.3% под нивото на същия месец на 2023 г.

Спад на цените се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 32.0%, в добивната промишленост - с 3.9%, докато в преработващата промишленост е отчетено увеличение - с 0.4%.

Значителен ръст на цените в преработващата промишленост е регистриран при: производството на тютюневи изделия - с 39.0%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 10.3%, и при производството на изделия от каучук и пластмаси - с 10.0%. Съществено намаление на цените се наблюдава при обработката на кожи, производство на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 11.7%, при производството на химични продукти - с 9.7%, и при производството на основни метали - с 8.7%.

Сериозен спад в цените на производител в селското стопанство в края на 2023 г. отчита НСИ

Сериозен спад в цените на производител в селското стопанство в края на 2023 г. отчита НСИ

Ръст се отчита при цените на производител на продукцията в животновъдството