Студенти по икономика от 19 държави обединяват усилия, за да призоват към промяна на начина, по който се преподава и изучава науката днес. Според студентите доминиращите теории за силата на свободния пазар в почти всички топ университети в света увреждат неговата способност да се изправи пред предизвикателствата на световната икономика и финансовите кризи.
„Не само световната икономика е в криза. Преподаването на икономика също е в криза, която генерира последствия далеч отвъд стените на университетите. Онова, което се преподава вътре в тях, оформя умовете и възгледите на обществата в които живеем", пишат студентите в своето отворено писмо.
Първият глобален протест срещу традиционното икономическо образование е организиран от Международната студентска инициатива за плурализъм в икономикса (ISIPE). Участие в инициативата взимат 41 протестни групи от университети във Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Бразилия, Русия, Индия и други, според които образованието в икономическите факултети е прекалено тясно ограничено в една посока и не се полагат усилия за разширяване на учебните програми.
Студентите настояват за курсове, които да включват анализ на финансовата катастрофа, която бе пропусната от толкова видни икономисти. Според тях дисциплината е станала все по-откъсната от реалния свят, проваля се в реалното общество и игнорира доказателствата, идващи от други дисциплини.
„Липсата на интелектуално разнообразие не просто възпира образованието и научните изследвания, но ограничава способността ни да се борим с многоизмерните предизвикателства на 21 век - от финансовата стабилност до продоволствената сигурност и климата", пишат в писмото си до водещи световни медии студентите.
Според тях „истинският свят трябва да се върне в класните стаи", също както и дебатът и плурализмът в икономическите теории и методи. Това би помогнало на дисциплината да се реновира и да създаде основа за генериране на решения пред все по-големите проблеми на съвременното общество.
Този ход на студентите е следствие от серия протестни действия във Великобритания, поведени от студенти от Манчестър, Кеймбридж и Лондон, които въстанаха срещу академични преподаватели, обвинени, че се държат като мажоретки на пазарните и финансови модели, които тласнаха световната финансова система в тежка криза, посочва The Guardian.
Изданието допълва, че гласове в съпротива на пазарния фундаментализъм се чуват от все повече големи икономисти по света, като дава пример с икономическия бестселър на френския икономист Томас Пикети - „Капитал в 21 век". В своя труд Пикети също атакува превърналото се в традиционно икономическо образование, което вярва единствено в математически модели, без да се интересува от редица реални доказателства, които подкопават техните заключения.
В момента книгата на Пикети, която анализира икономическото развитие в търсене на уроци през последните 200 години е най-продаваната книга в Amazon на територията на Щатите, подчертава The Guardian. В нея икономистът твърди, че голяма част от колегите му университетски преподаватели са пренебрегнали доказателствата за растящото неравенство и неговите тежки последици върху състоянието на обществата и брутния вътрешен продукт от 1970 година насам.
Кой би приел сериозно курс по философия, съсредоточен единствено във Фройдизма или политологически програми, които се спират само на социализма, дават за пример студентите, с което призовават освен неолибералните идеи в университетите да се изучават и други икономически теории и възгледи.
Манифестът на протестиращите студенти призова икономическите департаменти на университетите да наемат преподаватели с по-широк и различен от традиционния поглед, както и да се въведат по-широк набор от текстове за изучаване. Студентите искат от своите преподаватели и да подкрепят по-голямото сътрудничеството между социалните и хуманитарните науки, като предлагат създаването на специални отдели, които да контролират интердисциплинарни програми за смесване на икономиката с други науки и области.
„Промяната ще бъде трудна - винаги е такава. Но вече се случва. Студенти от целия свят започнаха да извършват промяната стъпка по стъпка. Създадохме университетски групи и международни мрежи. Промяната трябва да се случи от много различни места. Днес каним Вас - студенти, икономисти всички останали - присъединете се към нас, за да създадем онази критична маса, необходима за глобална промяна", завършва манифестът на студентите.
Stealthblade
на 06.05.2014 в 11:51:22 #45БоБо | 06.05.2014 05:53 Момче, нямаш представа за какво говориш, така че не се излагай а вземи малко да се пообразоваш. По-долу се вижда какво трябва да прочетеш, преди да изказваш обективно мнение. Като е толковa хубав този комунизъм защо СССР се разпадна под неговата тежест? И не ми излизай с това, че Горбачов ти е виновен защото и да не беше той икономическия разпад беше неизбежен. Това, което ти описваш като капитализъм е именно това, което съсипва свободния пазар и няма нищо общо с истинския капитализъм и пазарна икономика. При златен стандарт няма печатане на хартийки, манипулиране на лихвени проценти, инфлация и т.н. Ние нямаме пазарна икономика, че да ти е виновна тя. Колкото до прeкомерно потребяване - факт е че при централното планиране неточността в очакваните нужди и лошото управление на ресурси (поради липса на на желание за печалба на фирмата) водят до много по-голяма неефективност и разхищение. Всички сме виждали празни рафтове в един магазин и пълни с боклуци рафтове в друг. Всички сме седели с часове на опашки за елементарни неща и с години за избушен Москвич. ПС. Само да отбележа, че либерализъм и неговите разновидности предполагат свобода на личността и право човек сам да решава за себе си. Ако искаш да си овца и имаш нужда от пастир, то това е показателно колко ти е акъла.
вендета
на 06.05.2014 в 01:52:45 #44До последно писалият грандоман: "тот же самый человек", хотел написать, придурок..... като искаш да се правиш на интересен, барем се образовай....
Пища Хуфнагел
на 06.05.2014 в 00:17:08 #43Аврора, - - - Мы не можем конкурировать с Западом, потому что наш ЦБ – это не печатный станок, а фабрика по перекраске зелёных долларов в национальные цвета рубля. Фактически мы не являемся эмиссионным центром. Мы вывозим за рубеж природные ресурсы, при этом ведётся учёт этого вывоза, который называется «валютными резервами». По сути, эти резервы не являются деньгами, потому что на них нельзя, например, приобрести инвестиционные товары на мировом рынке, нельзя на них приобретать активы в тех же западных странах. Это квазиденьги или просто учётные записи. Рост валютных резервов – это показатель того, что мы всё более превращаемся в колониальный сырьевой придаток Запада. Можно привести такую аналогию. Накануне Второй мировой войны Третий Рейх и Гитлер организовали систему клирингов, т.е. внешне всё выглядело достаточно цивилизованно. Страны Европы поставляли в Третий Рейх товары и сырьё. Всё это записывалось на соответствующие счета двусторонних и многосторонних клирингов. Но было понятно и это можно прочитать в любом учебнике по истории, Гитлер никогда и не собирался погашать свои обязательства по этим клирингам. - - - Тот же сущий мужчина.
NikB
на 05.05.2014 в 22:33:55 #42За psp_11: Предлагам плащащите му да му увеличат хонорара, старае се чукундурът (всяко трето мнение е негово, не, че нещо съществено е написал). Вярно, чукундур е, но е старателен. А това, че понякога бърка бялото и черното, едва ли е без да иска. Към psp_11: А, да, олигофрен, никой не е твърдял, че Бил и Стив са икономисти - просто, като са били млади, вместо да разчитат, че преподавателите ще им сдъвчат науката, са се постарали сами да я развият.
Stealthblade
на 05.05.2014 в 21:52:10 #41Мога само да добавя Фридрих Хайек - Пътят към робството
Stealthblade
на 05.05.2014 в 21:48:13 #40Пища Хуфнагел | 05.05.2014 20:40 Human Action е задължително четиво, но не можах да го докарам до края тъй като е бая нещо и го имах на английски. С удоволствие ще си го дръпна. Благодаря ти!
Пища Хуфнагел
на 05.05.2014 в 21:40:35 #39Stealthblade Предполагам, че си ги чел, и все пак... http://www.overgas.bg/documents/10157/111315/Human+Action_bg_final.pdf http://www.overgas.bg/documents/10157/111315/mises-sv.pazar.pdf Излизат в „Гугъл“ като резултати на първа страница, тоест считам, че проблеми с правата няма.
Пища Хуфнагел
на 05.05.2014 в 21:24:15 #38русофоб | 05.05.2014 18:31 Възстановяването след война е сладка работа с голяма рентабилност. Дик Чейни е специалист в това отношение. „Халибъртън“ и така нататък.
Пища Хуфнагел
на 05.05.2014 в 21:19:46 #37psp_11 | 05.05.2014 16:41 Rezon | 05.05.2014 16:25 Най-лесно се намира оправдание. Българските работодатели са некъдърници и затова търсят оправдание и при ниски данъци около - 37%. Ако българският дълг нараства с $13 на секунда, то американския е $16 148 на секунда. Средна класа в САЩ? - всеки 6 адвокат в света е американец.. Е как ще ги стигнем американците? - - - Баси идиота, не е истина! Ти като си много кадърен, защо не станеш работодател, че да покажеш на некадърниците как са правят нещата? Питаш как ще ги стигнем американците... с малоумници като теб - никога. Ти уж си програмист, работил си на Запад, но явно си някакъв баберек. Каквито некадърници имало във випуска ви - останали тук и се правят на специалисти.
Пища Хуфнагел
на 05.05.2014 в 21:16:47 #36psp_11 | 05.05.2014 18:52 Копейчев, ти дори ден в живота си бил ли си инвеститор? Дори един нает служител имал ли си някога? Дори за един месец осигуровки плащал ли си? Кой ти дава право да говориш като последна инстанция за плановете и стила на работата на инвеститорите и работодателите? От личен опит? Така ли работи измислената фирма, в която ти си служител? Е, Копейчо, да ме прощаваш... не си познал. И най-добре си мълчи по някои теми, защото се излагаш зловещо. След 70-те процента данък печалба, които плаща измислената ви фирма, сега и това. Спри се, Копейчев!
Stealthblade
на 05.05.2014 в 21:12:41 #35АВРОРА значит Заря | 05.05.2014 19:45 Аз не говоря за американска или руска или нечия определена икономика, а за свободната пазарна икономика като цяло. Нека не смесваме наука с политика и лични чувства. psp_11 | 05.05.2014 18:52 Ефективността обикновено се определя от технологичния напредък и се предполага за предварително изчислима още при създаването на план за развиване на бизнес. Добрия инвеститор ВИНАГИ се подготвя. Разбира се най-добрия вариант е образованието в страната да е добро и обучението на персонала да е минимално, но това се преценява още в самото начало и разходите при всички положения влизат в сметките иначе той няма да знае как печалба да очаква. За да бъде една страна конкурентно-способна тя трябва да има приемливо данъчно бреме, добра инфраструктура и администрация, ниска престъпност, добро образование и приемливи заплати. Всички тези неща са малко или много субективни и за това някои са готови да правят бизнес там където други не искат. Въобще не е задължително да имаш високи данъци и големи държавни харчове за да се постигне това. Пример е България - най-много полиция на глава от населението и най-малка ефективност. При лекарите е подобно, но не знам статистиката. Колкото до плащането на здравеопазването и образованието от самите хора - това е доста лесен начин да се гарантира конкуренция между клиники/училища и следователно по-добро качество. Аз мисля, че ти би предпочел да си спестиш данъци да и решиш сам кое е най-доброто нали? Защото държавата не гледа кой се справя най-добре. Тя просто дава едни пари и да се оправят. Това е неефективно. За възможността за кражби и корупция пък няма какво да си говорим. Не казвам, че не трябва да има държава и данъци. Трябва. Но трябва да има и граница. Винаги повечето държавна намеса от необходимото води до слабост в икономиката и кризи защото политиците не смеят да постъпват правилно и непопулярно.
Asparyx
на 05.05.2014 в 20:46:52 #34psp_11
на 05.05.2014 в 19:52:29 #33Stealthblade | 05.05.2014 17:04 psp_11 | 05.05.2014 16:50 Ефективността си се определя от инвеститора. Ако той иска 5% годишна възвращаемост на инвестицията ще търси място, където да го постигне. Печалбата зависи от разходите по производство - данъци, заплати, разходи за обучение, ресурси. Ако едно правителство се старае страна му да бъде конкурентна и добре управлявана то никой няма да я напуска дори и печалбите му да са по-малки от максимално възможните. Печалбата не винаги е на първо място.... ---- Ефективността според теб е предварителна величина, както и бъдещата норма на печалбата? Та не си написал, че първо е ефективността, а после печалбата.. А ако се опитваш да ми обясниш как инвеститора си слага разходи за обучение и ресурсите и заплатите... не си уцелил. Инвеститора иска да наеме готов работен материал, за никакви допълнителни инвестиции въобще не мислил и не е предвидил. А за правителството: И как си представяш правителството да се старае да има добра конкурентоспособност? С намаляване на данъците, и същевременно увеличаване на защитата, здравето и образованието на населението? (а забравих - населението само ще плаща за образование, здравеопазване), защото инвеститора е предвидил увеличението на заплатите и обучението на персонал. Виж какво. Аз поддържам тезата на Айнщайн, че астрологията и икономиката си приличат, защото и двете дисциплини работят с безкраен брой случайни величини.
русофоб
на 05.05.2014 в 19:39:19 #32Казваш , че не си видял държава, където повишаване на данъците да води до по добър живот -------- Без да търся причините и аз съм забелязъл, че обикновено където данъците са по-високи там и животът е по-добър. Дори за отделните щати на САЩ е така. Фирмите си отварят бизнес в щати с най-високи данъци нормално. Само в индианския щат Делауер с най-ниски данъци като видиш регистрирана фирма, тя вероятно е с мръсни руски капитали или като "американските " ТЕЦ-ове в Марица-изток на приятели на Р.Овч. или нещо подобно. Важно е да има контрол, отчет и прозрачност на данъците. Все едно да не плащаме за чистачка във входа и да очакваме да лъщи от чистота. На София бюджета вече е над 1.3 милиарда лева от няколко години, което си е доста пари за у нас, а резултата почти не е видим
русофоб
на 05.05.2014 в 19:31:15 #31Ами не е необходимо да приложиш много мислене, за да се сетиш от кое се печели повече - от война или от възстановяване след война.. ------- Нядявам се, че се шегуваш. Подобни налудничави мисли съществуваха основно в съветската пропаганда и са доста изоставени вече. Е, има някои оръжейни фирми с по-висока норма на печалба, но и тя при истинска конкуренция е в пъти по-ниска от тази на фирми осигуряващи си газов монопол с политика, рушвети и пропагада.
velikiat
на 05.05.2014 в 18:51:55 #30Stealthblade
на 05.05.2014 в 18:40:17 #29bah | 05.05.2014 17:34 И това го казва човек, който през живота си не е докоснал учебник по икономика.
bah
на 05.05.2014 в 18:34:56 #28Икономиката не е наука.Това е една кръчмарска сметка разтеглена, като фалшив локум или раздут балон готов да се спука...няма икономист,който да обори кръчмарските сметки с неговите локуми и неясни бръщолевения
bah
на 05.05.2014 в 18:26:16 #27Съгласен съм.Данъчната система е шит и в този си средновековен вид няма да продължи дълго да съществува.Ще предстоят нови революции оглавявани от смърдящи задкулисни играчи.Такова общество не се ли промени към по-човешко по-добре да бъде унищожено.
AlanSmith
на 05.05.2014 в 18:25:54 #26Икономическото развитие е едно , а социалното положение на народа е съвсем друго.Ако съдехме по икономиките, Китай и др. азиатци трябваше да са монго по-напред от ЕС.Без да разбирам много от икономика, това е моето мнение.