Александър Цветков остана до известна степен неразпознаваем за Европейската комисия. Това заяви в сутрешния блок на БиТиВи неговият „наследник" в министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски.

Новият министър в кабинета Борисов не обясни защо Цветков се е оттеглил, но от думите му стана ясно, че най-вероятно това е именно недостатъчната му популярност в Брюксел. Той отрече да има напрежение и конфликти с доскорошния транспортен министър и отбеляза, че извършените рокади явно са имали за цел „да се налее свежа кръв" във ведомството.

Ивайло Московки настоя и да разясни някои въпроси около Оперативна програма „Транспорт". Новият транспортен министър изтъкна, че през България преминават пет транспортни коридора и само това е много силен аргумент да настояваме и да имаме силна позиция за договаряне на средства от Брюксел.

В тази връзка Московски припомни и критиките на европейските експерти в последните им доклади. В тях се посочва категорично, че трябва да се подобри административният капацитет в Агенция пътна инфраструктура и Национална компания железопътна инфраструктура.

За НКЖИ Московски съобщи, че там са били извършени промени, които са забавили усвояването на средства от Брюксел, а именно - били са пенсионирани голям брой експерти. Бяха учтиво помолени да напуснат, а след това ръководството се опитваше да ги върне, разясни Московкси. Той обаче отново се въздържа да отговори на въпроса дали това е една от причините, довела до рокадите във вече повереното му ведомство. Московски допълни, че в НКЖИ  ще бъдат създадени специални експертни звена, които да се занимават основно с мониторинг и следене на европроектите.

„Наследникът" на Цветков все пак изтъкна и увеличената усвояемост  по ОП „Транспорт", като посочи, че когато той е влязъл в министерството е имало едва 10% договорени средства, а към днешна дата те са вече 54%. Считам, че не е правилно да се вменява вина относно усвояването на програмата, коментира Московски въпроса дали Александър Цветков е сменен заради пропуски по усвояването й.

Три са целите, които новият министър си поставя до края на мандата си, стана още ясно от интервюто му. Те са ускорено и по-бързо разплащане по европейските средства, стегнато продължаване на реформите в целия сектор и нещо, което според него до момента не е било силно застъпено - електронното правителство.

По думите в момента се правят безпрецедентни инвестиции в железниците. Някои от тях вече са започнали. Целта е обновяване на железопътната структура, като се предвижда  влаковете да могат да се движат със 160-200 км/ч. Имаме уговорка с ЕК, че ако постигнем тези цели,  след 2014 г. те ще бъдат склонни да дадат пари и за влакове, обясни той.

Очаква се днес Народното събрание да гласува предложението Ивайло Московски да бъде назначен като министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, след като вчера Александър Цветков подаде оставка.