Употребата на цигари без бандерол остава ниска за страната през 2023 г., според информация от изследванията по инициатива "Срещу незаконна търговия". Делът от общото потребление е бил 2.6% през 4-то тримесечие и 2.3% през 2-ро тримесечие за миналата година.
С най-голям дял сред нелегалните цигари на българския пазар са с опаковки, маркирани с надпис за безмитна търговия, следвани от фалшивите, имитиращи известни международни марки. Сред празните опаковки са открити и кутии с неизвестни за българския пазар марки, които се определят от типа "illicit whites" - цигари, произведени единствено с цел нелегално разпространение.
За съответните тримесечия употребата на цигари без бандерол е с най-високи нива над средното в градове като Ямбол, Пловдив, Бургас, Видин, Хасково и Добрич. През 2-ро тримесечие са отчетени нулеви нива в Шумен, Асеновград и Перник.
Междувременно Свиленград е с дял от 28% и 31% от двете тримесечия, като за тези високи стойности роля играе местоположението на града в близост до границата с Турция и ГКПП Капитан Андреево, както и интензивния трафик на посетители от съседните страни.
Източник: Инициатива "Срещу незаконната търговия"
Георги Георгиев, директор на дирекция "Митническо разузнаване и разследване" в Агенция "Митници", съобщи, че през 2023 г. митническите органи са задържали близо 97 млн. къса нелегални цигари, което е над 2 пъти повече в сравнение с 2022 г.
Старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП, съобщи, че през изминалата година са задържани общо над 61,6 милиона къса нелегални цигари, 24 тона тютюн, от които 6 тона тютюн за наргиле, разкрити са две незаконни фабрики за производство на цигари и 5 склада за съхранение на нелегалните продукти.
"Тези успехи няма как да се реализират и няма как да стигнем до положителните резултати в нивата на непредназначените за местния пазар цигари, без взаимодействието между всички правоохранителни органи - митници, МВР и прокуратура", допълни Калин Литов.
Данните за 2023 г. показват, че вече 5 години делът на цигарите без български бандерол е под 3.5% от общото потребление у нас и е сред най-ниските в ЕС, в които това изследване се провежда.
Компаниите от инициативата "Срещу незаконната търговия" заявиха, че борбата с нелегалните цигари трябва да продължи да е ясен приоритет на правоохранителните органи в интерес на държавния бюджет и противодействието на незаконните дейности у нас.