Тютюнът мухлясва и скоро може да стане непродаваем. Това предупреждение направи от парламентарната трибуна лидерът на ДПС Лютви Местан преди редовния петъчен парламентарен контрол.

ГЕРБ отстъпи за минималния осигурителен доход за земеделците
Още...

Макар и пред полупразна пленарна зала председателят на третите по сила в парламента обяви, че за поредна година кампанията по изкупуването на тютюн е закъсняла и именно това е причината за започналите днес протести в Югозападна България.

Председателят на ДПС изрично призова всички парламентарни групи да положат надпартийни усилия и да решат хроничните проблеми на отрасъла. „В момента метеорологичните условия са неблагоприятни и тютюнът мухлясва", обясни проблема Местан и предупреди, че ако кампанията по изкупуване на тютюна се забави още, над 100 000 български семейства са обречени на глад.

ГЕРБ продължава войната срещу производителите на тютюн според БСП
Още...

„Днес вие сте управляващи, днес протестът ще има за адрес управлението на страната. Вчера обаче ние бяхме на власт, имаше и протести и срещу нашето управление. През януари само за един ден 7000 души блокираха българо-турската граница. Наши народни представители не бяха посрещнати радушно там, което показва, че проблемът не е партиен", си спомни Лютви Местан.

Освен забавянето на изкупуването, сериозен проблем има и по отношение на възмутително ниските изкупителни цени, стана ясно още от думите на Местан.
От ДПС са притеснени и заради предвиденото увеличаване на минималното данъчно осигуряване и за земеделските производители.

Изправени сме пред една трагедия - доходите на семейството на тютюнджии не са достатъчни за покриване на задълженията към държавата", алармира лидерът на ДПС. Именно заради тези проблеми третите по сила в парламента настояват незабавно министърът на земеделието и храните и министърът на финансите да проведат среща с всички търговци на тютюн и да се договори ясен график на кампанията за изкупуване на тютюна.

Местан поиска още и договаряне на поносим размер на средните изкупителни цени и преосмисляне на минималния осигурителен доход на земеделските производители при гласуването му на второ четене, в против случай се обричат на глад над 100 000 български граждани.