От началото на следващата година заплатите на учителите в България няма да падат под 920 лева, а тези на директорите - под границата от 1140 лева. Също така минималните възнаграждения на старши учителите ще станат 955 лева, на главните учители - 1005 лева, а на зам.-директорите - 1065 лева.
Тези промени бяха потвърдени след подписването на Колективния трудов договор между синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и министъра на образованието Красимир Вълчев за следващите две години.
Те трябва да влязат в сила от 1 януари 2019 година. Ресорният министър обаче допуска, че увеличенията може да бъдат въведени и по-рано - през октомври тази година.
Договорът предвижда още педагозите да получават три допълнителни задължителни плащания на 24 май, 15 септември и 1 ноември.
При пенсиониране учители и директори ще получават 10,5 работни заплати, а 8,5 заплати получават непедагогическите специалисти, при отработени 10 години в системата на предучилищното и училищно образование.
За представително облекло на учителите и директорите ще бъдат отпускани по 430 лева, а сумата за работно облекло на непедагогическите кадри се увеличава на 300 лева.
Учителите в България все още са сред най-ниските доходи в Европа
На фона на по-високия праг на минималните заплати в образованието към днешна дата доходите на учителите у нас все още остават сред най-ниските в Европа, показва проучване на банката UBS. Според него средните такива на година на педагозите в София са в рамките на малко над 5700 долара. Това прави по 478 долара или под 800 лева месечно.
В изследването се разглеждат и се сравняват доходите на представители на 15 професии, работещи в 77 града по света. Данните за тях са събрани между януари и април 2018 година.
Българската столица се нарежда на 71-во място от всички 77 по отношение на размера на доходите на педагозите, като по този показател след нея в Европа и на последното място в класацията е Киев. Непосредствено преди София пък са Ню Делхи и Мексико сити, а малко по-нагоре са Санкт Петербург и Букурещ.
Според UBS най-големи доходи имат учителите в Люксембург - над 109 200 долара годишно. Това прави повече от 9000 долара или над 7700 евро на месец. След тях в топ 5 влизат още Женева, Цюрих, Ню йорк и Франкфурт, където доходите на педагозите са над 5700 долара или повече от 4800 евро месечно.
В Югоизточна Европа най-добре платени се оказват учителите в Атина. По този показател гръцката столица е на 38-мо място, а малко след нея на 41-во място е Любляна.
IvoAndonov
на 11.06.2018 в 16:56:58 #2Изключително ниски доходи в България. Кой нормален човек би искал да стане учител, полицай или каквото и да било в тая държава. Ако се реши проблема с доходите иначе България може да се превърне в симпатична страна.Това очаквам да стане след около 20 години. За съжаление до тогава страшно много българи ще са имигрирали, а циганската напаст ще е стигнала високи нива. Така, че няма да стане за съжаление. Ако в момента (201 вече 28 години след началото на демокрацията, 10 години след влизането ни в ЕС нещата бяха малко по - нормални щеше да има шанс.За съжаление те не са. Една прослойка от 150 000 човека в София взима сносни пари и 2 900 000 от останалите работещи мизерстват. Е няма как да стане. Големите социални проблеми в обществата също са свързани до голяма степен с доходите. Вижте северна и южна Италия ( къде е мафията), вижте африканските страни, Мексико, Венецуела. Има ли бедност, има много престъпност, кражби, убийства, социално деградирало общество. Да има и доста страни по - бедни от нас с изключителни социални проблеми и граждански войни, но трябва да се борим
bgplus
на 11.06.2018 в 16:28:04 #1Извинявайте, но какво се получава? Ние сме с най - ниски доходи не само в цяла Европа, но и в целия свят!!! От 77 сме 71!!!и така тихичко и спокойничко ни информират за това! Никаква раждаемост. По смъртност сме номер 1 в света! По доходи - последни в целия свят. Най-бедни. Най-болни. Златото не ни принадлежи, някви канадци си го изнасят и се кефят на добротата на българите. Превърнахме се в колония, каквато няма в Африка вече. Модернизации роби. Минералната вода и тя не ни принадлежи. А друго нямаме. Ако не бяхме изгубили Северна Добруджа щяхме сега поне малко нефт да имаме. Абе изглежда изобщо сме зле по всичко. Първи в негативните класации, последни в позитивните. Всичко е срещу нас. Така ще си и отидем като нация. Немили - недраги...