Българската икономика ще бъде ударена много по-лошо от кризата с COVID-19, отколкото предвижда правителството. Ако се отървем с 10% спад на БВП, трябва да сме щастливи.
Това заяви бившият министър на търговията и туризма Валентин Василев пред bTV.
Според него най-тежко ще пострадат бедните страни като нашата, които за разлика от богатите нямат достатъчно финансов ресурс, за да реагират в тази ситуация.
Василев е на мнение, че голям проблем за българската икономика също така е фактът, че трябва да изчака започването на възстановяването на работата на предприятията в развитите страни, защото нашите заводи произвеждат части за тях.
Един от най-големите инвеститори в България са нашите емигранти, които внасят в страната 1 милиард годишно по банков път, според данните на БНБ, а заради пандемията те са се върнали в страната и са се записали на трудовите борси. Така не само губим приходите от тях, но и ще имаме нови разходи, прогнозира Василев.
Според бившия министър на търговията и туризма трябва да се ревизира разходната част на бюджета за тази година, която е останала непроменена, така че да се спестят пари от администрацията, която два месеца не е работила, но е взимала заплати.
Василев смята, че правителството трябва директно да даде пари на най-бедните и най-засегнатите от кризата, а тези средства така или иначе ще влязат в потреблението и ще повдигнат брутния вътрешен продукт.
Що се отнася до намаляването на ДДС за ресторантьорския бранш, то само ще "покрие загубите на тези хора", смята Валентин Василев, според когото летният туристически сезон е засегнат и не трябва да възлагаме големи надежди на него.
Василев също се присъедини към призива на министър Ангелкова българите да изберат нашето Черноморие за лятната си почивка, но отбеляза, че нашите сънародници са не по-малко засегнати от хотелиерите заради развитието на кризата с коронавируса, така че е добре да се помисли за намаляване на цените. Хотелиерите трябва да се замислят защо нашите сънародници не искат да почиват при тях, добави Василев.