Поставянето на умни електромери предизвика разгорещени дебати по време на общественото обсъждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
То събра представители на трите големи ерепета, НЕК, енергийни експерти и представители на гражданската асоциация.

Причината за големия интерес е, че тези електромери се планира да бъдат инсталирани в почти всяко домакинство и стопанство до 2020г. Проблемът е, че такива електромери струват между 120-200 евро и ще доведат до натоварване на сметките на потребителите.

Положителната страна от масовото им въвеждане обаче е, че ще позволят повече възможности, когато пазарът на електрическа енергия стане либерализиран. Освен това те ще замерват и качеството на предоставената услуга, което на този етап не се случва.

Енергийният експерт Стефан Гамизов се възмути, че в публикувания доклад на страницата на ДКЕВР финансовата информация относно въвеждането е закрита с "хиксове". Това, по думите му, пречи на обществеността, която ще плати за тези електромери да разбере дали ефектът ще е положителен и отрицателен.

Според Енерго про, представено от председателя на управителния съвет Пламен Стефанов, ако тези електромери бъдат въведени, това ще доведе до скок на таксите за разпределение с 44%.

По данни на ЧЕЗ на всички нейни клиенти на територията на Западна България това ще струва общо 500 млн. лв. Те смятат, че въвеждането на такива електромери на този етап не е икономически целесъобразно.

От ЕВН заявиха, че настоящите електромери също са годни да посрещнат либерализирането на пазара и поставянето на умни такива не e задължително за това клиентите да могат свободно да си избират доставчик.

Становището на работната група на ДКЕВР също е изразило отрицателното си мнение относно икономическата ефективност от въвеждането на такива уреди. По тази тема топката остава в ДКЕВР, която да реши дали да се подменят сегашните електромери с нови умни, или не.

По груби изчисления на Money.bg, ако се прибегне до въвеждане на умните електромери, това ще коства около 800 млн. лв. до 1 млрд. лв. Тук изниква въпросът дали е целесъобразно тази огромна сума да се плати за умни електромери или да се използва за далеч по-важни нужди на обществото.
Така тези близо 1 млрд. лв. в момента са в ръцете на ДКЕВР, които трябва да решат или да не решат да бъдат похарчени.

 

Притеснявам се, че в някой момент потребителите ще трябва да платят една част от сумата за въвеждането на умни електромери, заяви Евгения Харитонова пред журналисти след края на общественото обсъждане по темата.
На въпрос на Money.bg не е ли редно потребителите сами да решават дали имат нужда от смарт електромери Харитонова заяви, че не е искала да й сменят стария електромеханичен електромер с нов електронен, но въпреки това е станало.