Готвят „Биг Брадър" за пътните хулигани през следващите три месеца.

От днес Асоциацията на пострадалите от катастрофи стартира кампания „Шофирай с камера" и призовава да инсталираме камери в автомобилите си, с които да заснемаме нарушителите, за да бъдат те санкционирани.

Председателят на асоциацията Владимир Тодоров припомни един от емблематичните видеоматериали през последните месеци, на който бе заснето как в района на Кресненското дефиле психично болен водач на „Голф" се опитва да блъсне мотористи.

Другият проблем са корупционните практики на пътя. Последният случай е от турската граница, където служител на ДАИ беше заснет как иска подкуп, като на база видеото бе уволнен.

Затова Тодоров смята, че има смисъл да разполагаме с такива устройства. Всеки, който желае, може да си инсталира камера и да бъде „будната съвест" на обществото.

„Ако пътните хулигани знаят, че автомобилът зад или пред тях разполага с камера, ще се замислят за нарушенията", смята Тодоров.

От друга страна, ако самите ние сме участници в ПТП и има спор кой е виновен, това също може да ни пази. В Русия камерите в автомобилите се използват и за борба със застрахователните измами.

През следващите 3 месеца всеки, който поиска камера, ще я получава за тест период от една седмица. В замяна трябва да качи 2-3 нарушения, които заснеме във Фейсбук страницата на асоциацията. Оттам те ще сигнализират КАТ. Трябва обаче да се знае, че, за да заработи КАТ по сигнала, операторът, заснел нарушението, ще трябва да даде показания.

Неправилното паркиране е сред най-честите нарушения, за които гражданите сигнализират през последните месеци, стана ясно от думите на Тихомир Неделчев от КАТ.

Той призова хората да оставят телефон, за да им върнат обаждане и да ги поканят да дадат показания, тъй като ако сигналът не бъде оформен и писмено, заснетото нарушение няма доказателствена стойност. Причината - техническите средства трябва да са минали през контрол от страна на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, за да се ползват като доказателства.

След като подадем сигнала си в писмен вид, от Пътна полиция призовават собственика на автомобила. Ако не той е бил зад волана в момента на извършване на нарушението, той трябва да подскаже на полицаите кой е карал колата му тогава.

26 души вече са заявили желание да тестват камерите за седмица, заснемайки нарушения, стана ясно от думите на Елена Карагьозова, представител на фирмата Garmin, която е партньор в инициативата и предлага устройствата.

В следващите три месеца, докато се провежда акцията, компанията ще дава 20 оборотни камери за тест. След това, който желае, може да си закупи устройства на преференциални цени: камера без GPS - 309 лв., с GPS - 359 лева.