Политиката за изграждане на съвременна физическа среда, специализирани кабинети, физкултурни салони, басейни, СТЕМ центрове в новооткриващите се училища и детски градини е трудно работеща според синдикат "Образование".
Този приет стандарт бе фиксиран в Закона за училищно и предучилищно образование (ЗУПО), но с почти пет години закъсня наредбата за неговото реализиране.
За да се изпълнят изискванията на Наредба №24 от 10 септември 2020 г. за физическата среда са нужни десетки милиарди левове на българските училища и детски градини, пресмята синдикатът.
Според 77.9% от запитани учители, директори и родители, за да се приложи Наредбата във всяка образователна институция, българският парламент трябва да фиксира средствата за образование в размер на 6% от БВП.
От анкетираните 40.7% са убедени, че до 5 години трябва да се изпълни стандартът за физическа среда и информационно и библиотечно осигуряване, а за това е нужна национална стратегия.
По думите на участник в проучването е нечовешко 6-7 часа ученик да стои седнал в една и съща среда, в един и същ клас и с едно разписание на часовете. Затова трябва да се помисли за промяна или отмяна на класната система в сегашния й вид, допълва още той.
Според друг анкетиран училищата се чудят откъде да вземат средства за основни ремонти, тъй като общинските и районните администрации отказват финансиране, което не е нормално.
Трябва да се изградят модерни кабинети във всички училища, както и да се финансират добрите идеи на учители и ученици, смятат респондентите.
Синдикат "Образование" предлага да се направи приоритетно финансиране на образователните институции и до 2028 година за образование да се отделят 6% от БВП.
Всички училища да преминат на едносменна организация в учебния процес, което освен искане на синдиката, е и изискване на ЗУПО.
От синдикат "Образование" настояват също да се диференцира и намали данъчната ставка на строителни фирми, които работят в образователни институции.