Ако институциите си бяха свършили работата, банкова истерия нямаше да има. Това становище изказа на пресконференция адв. Калин Костов от Сдружението за европейско качество на висшето образование.

Като бивш преподавател в Стопанската академия в Свищов той изнесе данни, че трима от арестуваните за подривна дейност срещу банките са се записали като студенти в Академията, след като вече са придобили лиценз за управленска дейност в „Глобал маркетс".

Припомняме, след спекулативните слухове за Първа инвестиционна банка от ДАНС арестуваха петима от ръководството на дружеството. Трима от тях - Робърт Димитров, Кирил Джабаров и Йордан Моллов, са се записали в Академията през 2012 г., като през април 2011 г. са получили лицензи.

Имали ли са бакалавърска степен преди това и как Комисията по финансов надзор им е издала лиценз за дейност, за която те тепърва искат да учат, настоя да знае Костов, като апелира за проверка на МОН по това имат ли дипломи тримата и ако да, то от чужбина ли са издадени и признават ли се у нас.

Юристът съзря дълбока конспирация в дейността на „Глобал маркетс", като според него дружеството изобщо не трябвало да е допуснато на пазара. По думите на Костов лицензите на тримата са подписани от тогавашния заместник-председател на КФН Димана Ранкова, която после стана и финансов съветник на президента Росен Плевнелиев. Костов твърди, че тук има конфликт на интереси, тъй като Ранкова живеела на съпружески начала с един от юристите, които обслужват „Глобал маркетс".

Според бившия преподавател в Академията там дипломи се раздават „на килограм", като ректорът на ВУЗ-а Величко Адамов имал политически протекции.

Костов припомни и сигнал на бившия шеф на митниците Ваньо Танов за митничари, които едновременно били на работа, а по документи били и на държавен изпит. Според юриста става въпрос за същото учебно заведение, за което твърди, че се шири корупция.