БАН оправи памука на Турция.

Това стана ясно на специална пресконференция в централата на академията. От турска страна са потърсили Българската академия на науките във връзка с проблемите по отглеждането на памука.

Учени и изследователи от академията са се заели с решаването на проблема.
Те са установили причината за агропроблемите и ги отстранили.

Съвместен екип от учени от БАН и Егейският университет в Измир са разработили специален нов продукт, с който да спрат проблемите, възникнали напоследък при производството на памук в Турция. Проблемите са свързани с качеството и количеството на продукцията.

В момента специалистите от Егейския университет са на работно посещение в БАН.

Институтът по генетика на растенията към БАН в момента пък се бори за създаването на специален сорт домати, който да има добър търговски вид и устойчивост, но и да притежава изключителни вкусови и ароматни качества.

Председателят на академията акад. Никола Съботинов още веднъж изтъкна, че според БАН едно от най-важните направления в бъдещата стратегия за научните изследвания трябва да са именно хранителните продукти.

От днес БАН има специален отдел за връзки с обществеността, чиято цел ще бъде да популяризира всичко, случващо се в академията.

„Хората мисля, че ние сме затворено общество, което нищо не прави и тежи на обществото",каза Съботинов.

Той допълни, че реалността в момента е, че БАН е най-ефективната научна организация в страната, концентрираща най-силният научен потенциал.

В момента ректорите на СУ - проф. Иван Илчев и на НБУ - Сергей Игнатовса на работна среща с акад. Съботинов.
Минути преди срещата председателят на БАН изтъкна, че академията е отворила широко вратите си към ВУЗ-овете и няма конфронтация с тях.