Междусрочната ваканция е в средата на седмицата - 1 ден, когато се очаква върхът на вълната с Омикрон. Основният мотив за предложението на удължаване - от 29 януари до 7 февруари - са сигналите от всички страни за умора за учители и ученици. Това заяви министърът на образованието Николай Денков пред Нова телевизия.
Относно карантината - в страната ситуацията е много пъстра - карантинираните учители са 3.7%, като в Благоевград са 8.5%, Търговище - 1.08%, за ученици средно - 2.58%, като в Бургас - 5%, в Търговище - 0.5%. Най-много заболели ученици са в София-град, даде справка министърът.
Ще се компенсира през лятото за пропуснатите знания с допълнителни занимания - посочи Николай Денков. Той каза, че след края на учебната година ще се даде анализ за всяко дете и може да се използва до 30 юни за малките ученици да останат тези, които имат нужда, за занимания с учителите. А за останалите ще има допълнителни форми - като например "Отново заедно".
Учебната година завършва по план, категоричен е Денков.
Началото на учебната година е по-гъвкаво, но за това трябва да се убедят родители, и ученици, учители. Той е дълбоко убеден, че тя трябва началото да е издърпано десетина дни по-рано - 5-6 септември. Кое е по-важно - септемврийското море или образованието, пита риторично министърът.
Има натрупване на дефицити сред учениците, посочи още той. Трябва да се компенсира с извънкласните форми за социализация, с допълнителни занимания по спорт да се компенсира затварянето, с култура и изкуства заради компютърното обучение, обясни Денков.
Министър Денков коментира и напрежението с изпитване на учениците - онлайн и присъствено. По думите му МОН е дало препоръка да се изпиват присъствено учениците, които са онлайн, тъй като за тях не е ясно какво се случва, когато се изпитват на място. За това имало и напрежение сред родители. Тъй като обаче вълната от Омикрон настъпва, препоръката на МОН не била адекватна. Около 15% се обучават онлайн по желание на родителите, съобщи Денков.
За тестовете на учениците министърът заяви, че вярва в тестването и посочи, че на този етап става веднъж в седмицата и ако се наложи, ще се мисли и за два пъти.
За заплатите на учителите Николай Денков не поиска да каже с колко и откога се повишават, посочи само, че е заявено в бюджета.
halo
на 19.01.2022 в 18:35:00 #5Спокойно, до 34 000 ще се вместите, ако не почваме 35 000.
ce
на 19.01.2022 в 12:18:43 #4милиони деца с прецакано бъдеще заради "спасението" и сега решението е една седмица септември - тоя пълен изверг а това че 10те дена море са по-важни е ясно, защото това е времето когато децата Живеят и то здравословно, а не като ги сложиш в концлагер с маски по цял ден освен това има и други рържави с 15ти септември стартова дата
stefan-toshev
на 19.01.2022 в 11:52:09 #3Естествено, че е по-важно септемврийското море. Денков, ако си мисли, че с 10 дена компенсация ще оправи българското образование, явно е в голяма заблуда. Вместо да въведат единен учебник за всеки клас и да модернизират онлайн обучението, те само с работното време време се занимават ..... като в магазините..... Откъде ги намират тези кълвачи!?!
djeri
на 19.01.2022 в 10:22:18 #2Ето така се рушът традиций !Наглоста и безочието нямат граници!Някой си иска за една седмица да отчете дейност за цяла година или четири в очите на “идиотите”!Само в България били започвали на 15/09…това е прекрасно смо !Защото е България!
ilian-mavrov
на 19.01.2022 в 10:01:06 #1Имам "обосновани предчувствия", че до лятото тази мизерна сороспия НЯМА да е министър - Амин, дай Боже!