Софийският университет е светският храм на България. В него българи от всички вери и етноси почитат обща за народа ни вяра - тази на знанието. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към гостите академици, преподаватели, учени и студенти по повод началото на новата академична година в СУ "Св. Климент Охридски".
Президентът отбеляза, че университетът е люлката на критичното мислене и на свободата. "Във всички времена студентите са съвестта на нацията", обърна се той към младежите и настоя, че именно те са призваните.
"Вие ще трябва да изведете невежеството от обществения живот. Вие, юристите и журналистите, не трябва да се примирявате с несправедливостта, корупцията и шайките", настоя Радев.
"В храма на знанието вие ще откриете истинските еталони на науката и духа", обърна се още той към студентите. "Преследвайте мечтите си, бъдете критични и непримирими. Всяко поколение води своята битка за България", отбеляза още Радев и изтъкна, че битката на родителите им е била битка за демокрация, а мисията на младите днес е за справедливо, морално и достойно общество.
В словото си проф. Анастас Герджиков отбеляза, че Софийският университет навършва своята 130-годишнина. "Това показва, че сме носители на авторитетна традиция, която трябва да бъде уважавана, поддържана и развивана с ентусиазъм", каза още проф. Герджиков.
По думите му за авторитета на университета свидетелстват както мястото му в националната рейтингова система, широкият спектър от бакалавърски специалности и магистърски програми, научните публикации проекти и награди, културната му дейност и ролята му в културния живот на България.
Така в Софийския университет се обучават над 10 на сто от студентите в страната, между 1000 чуждестранни студенти и дава научна продукция равна на останалите 51 университета в страната взети заедно. В сградите на университета се провеждат над 1000 научни и културни форуми.
"Затова изпитваме горчивина, когато виждаме, че и тази година най-добрият български университет стана обект на недостойни атаки, правилният начин да отговорим на незаслужените критики е да постигнем нови успехи.
Софийският университет остава най-предпочитаният у нас", заяви проф. Герджиков. Той отбеляза още, че докато броят на кандидатите за висше образование намалява, кандидатите подали документи в Софийския университет са със 730 повече.
Проф. Герджиков отбеляза като странен фактът, че "обществото следи със задоволство охулващите кампании" срещу най-добрият си университет. Струва ми се, че този нихилизъм е симптом за по-сериозно заболяване на обществения организъм, от това да тъпчем злорадо най-достойния си университет или някоя друга национална институция.
"Последните три десетилетия бяха съпроводени от социални неравенства и житейска несправедливост. Българите се обезвериха, свиха се в себе си, опитват се да се изолират в семейната среда и обърнаха гръб на обществените процеси. Нарастващото убеждение на обикновения човек, че от него нищо не зависи, го накара да спре да бъде активен член на обществото", посочи проф. Герджиков.
В речта си като основен проблем той открои омразата. "Мразим на улицата, мразим в социалните мрежи и в коментарите под статиите, мразим успелите, защото сигурно са се издигнали по нечестен начин, мразим политиците, защото всички са маскари, мразим образованите, защото знаят и могат повече от нас, мразим науките, защото не споделят нашите възгледи и музикални вкусове.
Мразим конкурентите си, мразим съседа, който не спира бормашината, мразим шофьора, който ни отнема предимство, мразим чужденците, които искат да емигрират в нашата страна, мразим и чужденците, които не ни приемат в своите страни. Мразим и себе си. С омразата и озлоблението на хора, които не виждат перспектива, търсят кого да обвиняват и се самосъжаляват", каза още проф. Герджиков.
"Време е някой да ни върне самочувствието и мечтите и да ни поведе към желаното бъдеще. Скъпи млади колеги вие сте тези хора. Трудете се неуморно и усърдно, използвайте програмите за студентска мобилност, станете достойни и родолюбиви българи", обърна се ректорът на университета към първокурсниците и колегите си в университета.
Арахангел Михаил
на 02.10.2017 в 12:37:04 #1В речта си като основен проблем той открои омразата. "Мразим на улицата, мразим в социалните мрежи и в коментарите под статиите, мразим успелите, защото сигурно са се издигнали по нечестен начин, мразим политиците, защото всички са маскари, мразим образованите, защото знаят и могат повече от нас, мразим науките, защото не споделят нашите възгледи и музикални вкусове. ================================ Забравил си, професоре, че някои у нас все още мразят ПОСРЕДСТВЕНОСТТА! Но сме малко!