Образованието трябва да бъде издържано в духа на националните ценности. Неглижирането му води до задълбочаване на морално-психологическата криза.
Обучението трябва да подготвя младия човек не само за пазара на труда, но и да бъде сфера на духовно възпитание, заяви преподавателят в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" доц. Константин Нушев пред БНР.
Повод за изявлението му бе подписаното обръщение към депутатите от артисти и интелектуалци за въвеждането на вероучението в училищата.
Припомняме, в пленарна зала на второ четене в парламента трябва да се разгледа проектозакона за училищното образование. За поредна година от Светия синод беше внесено предложение при обсъждането на този закон да се засегне и тази тема.
"От последното писмо на българския патриарх до председателя на Народното събрание Цецка Цачева научаваме, че на тези многократни писма и заявления не се обръща достатъчно внимание от страна на политиците.
Това е един последен апел в тази финална фаза да се обърне внимание на предложението на църквата. Неприятен е фактът, че политиците неглижират въпроса. Създаде се усещане за избягване на дебатите", каза богословът.
Според него, образованието се разглежда единствено през призмата на подготовката на работната ръка. "Ние знаем, че Лисабонската стратегия в ЕС говори, че освен прагматичното измерение на съвременното образование, то е школа за духовно израстване и възпитаване на ценности. От Съюза на българските учители и от БАН подкрепят позицията на Светия синод", допълни доц. Константин Нушев.
Кастело Белведере
на 07.09.2015 в 19:44:19 #1Конституцията дава свобода на вероизповеданията. А и България е светска държава. Така, че вероучението не е и не може да бъде част от задължителната училищна програма. В извънучилищни и факултативни форми всеки може да си се организира както иска. Ако от синода са се загрижили чак толкоз да организират към църквите неделни училища или каквито там форми искат, където да ходи който иска и по желание.