Промените, които предлагаме не са големи и кардинални, но са резултат от оценката на досегашното прилагане на новите учебни програми. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев на пресконференция, посветена на промените, които засягат организацията на дейностите в училищното образование, формата на държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване.
Промените са основно в прогимназиален етап. Те засягат Наредба 11 - а основната промяна е в посока уреждане на НВО след 7 клас чрез тестове, които да проверяват знанията на учениците. Чрез промените се дава възможност да се включат задачи от други учебни предмети и двата изпита по български език и литература да се комбинират с обществените науки, а математиката - с природни науки. Тази промяна трябва да влезе в сила от 2022/2023 г.
Необходимо е да се измерят и стимулират по-комплексни знания и умения на учениците. Най-трудно успяваме да мотивираме учениците в областта на природните науки, посочи Вълчев. Ние правим крачки към въпросите да са по-малко ориентирани към заучаване, а повече към практически умения, допълни просветният министър.
Припомняме, миналата седмица се проведоха изпитите на седмокласниците - тази година два пъти измествани зарази извънредното положение, като това беше и първият випуск, чийто втори срок се проведе почти изцяло в дистанционно обучение и завърши по този начин. Резултатите още не са готови. Всъщност от другата година трябва да влезе в сила предишната промяна - включването на целия учебен материал от 5-ти до 7-ми клас в изпита по БЕЛ.
Промени са предвиждат и в Наредба номер 4 - обществено обсъждане за промени на прилагането на новите учебни програми.
Когато времето не е достатъчно, учителят да може да навакса учебния материал и пропуска, а и учениците да не се демотивират. Натрупването на дефицити води до понижена мотивация за учене. Най-често анализите показват, че има проблем при математиката в прогимназиален етап, предупреди образователният министър. За това Красимир Вълчев иска увеличение на седмичните часове с половин час по математика. Средно се губи 10% от учебното време заради принудителни ваканции, заради празници на общини и невъзможност да пътуват децата заради лоши климатични условия.
Вълчев настоя вузовете да прекратят своята самодостатъчност
Обмислят 3-годишни бакалавърски програми
Предвижда се и отпадане на излишна фактология. Няма да има промени в програмите по БЕЛ и история. Другата промяна, която иска МОН е въвеждане на нов предмет в 5, 6 и 7 клас - дигитални технологии и креативност. Така щяло да се допълнят информационните технологии с компютърно моделиране. "Днешното поколение деца ще живеят в ера на професии, които ще изискват взаимодействие с изкуствен интелект и алгоритми", призна Красимир Вълчев и посочи, че дигиталната креативност ще бъде ключова за подрастващите. Увеличава се приемът в специалността на информационните технологии. Предвижда се увеличение на часовете по дигитални технологии и креативност с половин час седмично. Увеличението ще бъде за сметка на половин час по чужд език.
За първи и трети клас се предвижда да бъде въведена една седмица за проектни дейности, които да включват дейности по интереси.
Промяна ще бъде направена и в името на предмета Околен свят, който става Родинознание. Всички теми остават и няма да има отпадане на теми, но ще има отпадане на понятия. По География часовете ще бъдат увеличени с половин час, но само в 6 клас.
Промените ще влизат поетапно в сила - в пети клас промените от учебната 2021/2022 г, в шести клас - от 2022/2023 г., а в седми клас от 2023/2024 г.
Промяна ще бъде направена и в Наредба 10 - за организацията и дейността на училищното образование. Това, което ще бъде предложено като промени е възможности за интегрирана индивидуална подкрепа от учителите и възможности за прегрупиране.
Вдигат и точките за взимане на матурите в 12-ти клас: Вече ще са 30%.
Промени ще бъдат предложени за промяната в минималния праг за полагане на успешен държавен зрелостен изпит - 30%. Така тройката на матурите след 12 клас ще се равнява на 30 точки след две години.
Промяна ще бъде предложена и в наредбата за придобиване на професионална степен "Учител". В момента много от учебните програми са заложници на това някои преподаватели да стоят до пенсия , посочи Вълчев.
Арахангел Михаил
на 25.06.2020 в 20:51:48 #1Касабич, ма ти си чисто и просто негрАмотен бе, човече! К'къв даскал по български език и българска литература си - не знам, ма просто ме плашат писаниците ти по-долу. Че имаш двайсетка правописни грешки - едно на ръка! Ама всичкото ти писанье е така омотано и замЪглено, че не циганета и турчета, ами и завършващи фильольози от твоя най-висш университет не биха те разтълкували к'во си намислил "да се изкажеш" в несвързаните си и на места силно безсмислени празни и повтарящи се словоизлияния. А що се отнася до директорчето - ми има си начини бре, мой човек! Дай на орътъ да разбЕрат що е тоз директУрин правИл, та да му съ бий дузпата. Ма и ти имаш много трЕски за дялане - уж патрЕот се пишеш, а "русолюб" се малко изпедепцваш. Т'ва й по памет от брътвежите ти, мой чиляк! То същото сега е да се обЯвиш за бЕл негАр. И като си толкоз талАнтлив, ми ела у столИцата, че тук силен даскалски недостиг ги гони училИщътъ. и ша тий близинко до министеро да се жалваш. Кеф ти Факултето, кеф ти Суходол и ЗапАд(на)лия парк. А мое и къде Малашевци-Орландовци. Избор има, пей сърце! И ша тий близинко до министеро да се жалваш. А колко' до последнио - ша мъ извиньиш, да знайш. Той е първия от димукрацийътъ, дето са опитва да изрине авгиевите обори, наречени "българско национално просвещение". Та, нали го знайш оня майтап със зидаро-мазачите: "Пешо, нИ си прав, значи! Ама и всичките ти женски роднини същу нИ съ прави!" А, и по ингилизкиъ съ присетих. Ти зорлем не си научил по нашенски харно да си хортуваш, а за езика на Shakespeare има много да си мечтаеш, че и тревица да попасваш. Че сигурно си дОбър като в оня каламбур на твоите "...любци": Кат' ги питал ингилизина "Do you speak English?", те отговаряли с разбиране - "Дую, дую!". Ха със здраве и ти желая, както се каже на чист виенски диалект: "Schtudiren му е майкътъ"!