От новата учебна година факултетът по ветеринарна медицина на Лесотехническия университет (ЛТУ) спира да използва опитни животни в две от своите дисциплини - физиология и патофизиология. Това съобщават от сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ).
На 9 септември е подписан договор за сътрудничество между ветеринарния факултет на ЛТУ и Доктори срещу експерименти върху животни (Германия), Международната мрежа за хуманно образование (InterNICHE) и българското сдружение КАЖИ.
С този договор около 500 животни годишно, включително жаби, мишки, плъхове и зайци, няма да бъдат наранявани или убивани за целите на образованието.
Но за сметка на това факултетът по ветеринарна медицина ще получи модерна компютърна техника и специализирани софтуерни програми. Едно от тези нововъведения е кучето робот Джери, което може да симулира 14 вида патологични проблема при дишането и сърдечната дейност на истински кучета.
Джери предоставя на студентите възможността да практикуват диагностика на тези състояния, за които в реални условия биха били необходими до 10 години опит, за да бъдат разпознати. В допълнение, върху симулаторът може също така да се извършват и други рутинни процедури като измерване на пулс, вземане на кръв, превързване, намиране на фрактури и др.