Министерството на образованието и науката (МОН) търси начини за включване на повече практически задачи в обучението. Особени трудности в тази насока има по отношение на математиката и природните науки. По тези предмети няма достатъчно време за упражнения и затвърждаване на материала. Това коментира ресорният министър Красимир Вълчев пред Нова телевизия. По думите му това е цел на образователните реформи в много други страни.
"По-тежките програми демотивират учениците и те научават доста по-малко", каза още Вълчев.
За недостига на медицински кадри у нас въпреки големия брой завършващи медицинско образование у нас той заяви: "За да поправим това, предлагаме обучението на медицинските сестри да бъде безплатно."
Крсимир Вълчев посочи също, че има намерение да препоръча на училищата занятията да започват по-късно. "Основната пречка за това е двусменният режим. Прави се всичко възможно учениците да минат на едносменен режим и учебният ден да започва в 9 ч.", заяви той и допълни, че това по-скоро би било възможно в малките населени места. По думите на образователния министър в София идеята ще се осъществи трудно, като е необходимо е изграждане на много нови училища.
По повод днешния празник на славянската писменост той пожела на българите да вярват в образованието, духовността и културата като най-прекия към това да живеем в по-проспериращо общество.