Не се обсъжда идея за създаване на мегаструктури и намаляване на държавните висши училища от 38 на 16. Това се посочва от Министерство на образованието в позиция, с която от там опровергават публикации.
Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството.
Официалната позиция на МОН се очаква да бъде представена пред Съвета на ректорите на 22 февруари тази година.
По закон обединяване на университети може да се случи само и единствено доброволно, по волята на самите академични общности. Законът за висшето образование изисква да има решение на Общите събрания на съответните висши училища. Общото събрание включва преподаватели, студенти и администрация.
По информация на OFFNews планът предвижда намаляване на броя на държавните вузове от 38 на 16. Като се запазват:
- Софийския университет;
- Пловдивския университет;
- Шуменския университет;
- Тракийския университет в Стара Загора;
- Югозападния университет в Благоевград;
- Великотърновския университет;
- Аграрния университет в Пловдив;
- Военната академия "Г. С. Раковски" в София;
- Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" във Варна;
- Националния военен университет във Велико Търново;
- Академията на МВР;
- Университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас.
Предвижда се създаването на следните мегаструктури:
- национален технически университет, който включва сегашните технически университет в София, Варна, Габрово и Русенския университет.
- единен икономически университет, който да включва УНСС, Икономически университет - Варна и Стопанската академия "Д. А. Ценов" в Свищов;
- единен политехнически университет, който да включва: Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Минно-геоложкия университет (МГУ), Лесотехническия университет (ЛТУ), Университета по хранителни технологии (УХТ) в Пловдив, Висшето строително училище "Любен Каравелов", Висшето училище по телекомуникации и пощи в София;
- университет по изкуствата, под чиято "шапка" да са НАТФИЗ, Националната музикална академия, Националната художествена академия, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, Университета по библиотекознание и информационни технологии и Националната спортна академия;
- медицински университет, който да обедини сегашните четири в София, Пловдив, Плевен и Варна.
Арахангел Михаил
на 03.02.2022 в 16:41:46 #1Най-сетне нещо безкрайно належащо и смислено от чалгаро-питекантропската управляваща в момента сбирщина да бъде измудрено. И за сведение на Джурналята, броят на новите фирми със старо съдържание е 17 както сте го написали, а не 16. А завареното положение е с 53, а не с 38 бройки. Защото т.н. Частни университети също пръскат безполезните си зловония сред обществото и трябва да бъдат включени към мелачката. Буди недоумение бъдещото самостоятелно деловодене на такъв научен колос като тайно съществуващият и сега Бургаски университет, едва ли не, както и на Великотърновския с всичките му реклами по телевизията колко е полезен. Аналогично е положението и със световно неизвестните Ескизаарски и Търговищки университети с напълно неясни функции, предназначение и ползи. За т.н. ЮЗУ като ковачница на кадри за олигархията и за свещената юридическа крава у нас е ясно, че той има смисъл и значение единствено за своите членове, които винаги "много папкат и когото трябва слушкат". Великият провинциален нАучен център Филибе майньово, известно повече с наплодилите се напоследък там крими херои от черните хроники, може да бъде представен от един-единствен истински Обединяващ университет, а не от няколко псевдо форми на такъв. Не е лошо да се помисли при това 50-60-годишно население у нас и за значителното реорганизиране на многобройните военни продавачи на акъл, които за тази хилавка армийка, въоръжена, обучавана и командвана по методите от Балканската война, са меко казано твърде множко. Освен ако не се предвижда обучение и на близки по Язик и чужди по самосъзнание елементи, за валута разбира се, не за друго говорим... Прави впечатление и че новоизлюпеното фърчиларско училИще някъде се е загубило по небесните трасета към София, та може да е отлетяло отново в някоя много братска съседна държава. И на ченгеджиите им е тук мястото, че са и с фуражки, и с пищови, и се пенсионират малко след като им мине пубертетЯ. И накрая, всеизвестните и преди и сега ковачници на здрави партийни кадри и люпилни за наши момчета/момичета като НБУ и ХТМУ са ги снишили в калабалъка на националния подем в чегъртането и реновационното саниране. Ама защо ли... P.S. Ако все пак съм изпуснал някои неизвестни и в територията ни апокрифни колоси на местната общинска книжнина като Сливенското, Кърджалийското, Ямболското и Видинското филиалченца, то е защото определено те не влизат в статистически значимите цифри за нищо. Мир на праха им. Да живее общият пазар на ЕнтелЕгентска трудова работна ръка.