1715 кандидат-студенти изкараха двойки на теста по български език за прием във Великотърновския университет.

На най-масовия изпит се явиха 4083-ма души. Така в процентно измерение слабите оценки са 42%. Миналата година те бяха 46%.

Девет са пълните шестици. В миналогодишната кампания оценки „отличен" 6 нямаше. С оценка над 5.50 са работите на 93-ма кандидат-студенти, информира Дарик радио.

Високият процент на слабите оценки се дължи на неумението да се пише съчинение и на пунктуационна неграмотност, коментира заместник-ректорът на Великотърновския университет доцент Стоян Буров.

Според него най-голям е проблемът при употребата на запетаи. Слаба оценка се пише, ако в теста има над 38 грешки. Сред работите е имало и такива с над 100 грешки, каза още Буров.

Кандидат-студентите решаваха втори вариант на теста по български език и писаха есе на тема по избор "Всеки човек е поука за другите - добра или лоша" на Йордан Радичков и "Народ без език и народ не става" на Петко Славейков.