Директори, учители, специалисти по антитероризъм, психолози, служители на ГДБОП и МВР, както и синдикати, се събраха в хотел „България" на конференция на тема „Терористичната заплаха като крайна форма на насилие в училище".

Срещата е продължение на стартиралата още през 2006 г. национална кампания „Да опазим децата на България".

По време на семинара учителите и директорите ще бъдат обучавани от най-добрите специалисти по антитероризъм как да реагират адекватно при подобни заплахи.

Конференцията беше открита от председателя на учителския синдикат Янка Такева, която коментира, че мисълта за терористична заплаха в българското училище е далеч от съзнанието на учители, ученици и родители. По думите й обаче тази тема е изключително важна, защото става въпрос за опазването на  живота, здравето и психиката на децата.

Тя изтъкна, че въпреки че звучи абстрактно, въпросът е изключителен актуален, особено след размириците и последвалата война в Либия.

Разигралата се трагедия при откриването на учебната година в грузинския град Беслан през 2004 г., безразборните стрелби в училища в САЩ, Германия и други страни, отнели живота на невинни деца, са станали повод отговорните институции да стартират кампанията с цел превенция от терористични атаки.

Националният съюз „Безопасност  и охрана", съвместно със синдиката на българските учители, са изготвили методическо помагало, в което са описани подробно основните заплахи, видовете саморъчни взривни устройства, психологическите аспекти на заплахите и средствата за направа на самоделни бомби.

Председателят на КНСБ Пламен Димитров съобщи от своя страна, че в българските училища е имало множество фалшиви сигнали за поставени там бомби