Всички се вайкаме от демографския проблем, но неговото решение е образованието. За ниските доходи и безработицата решението е образование. Казваме, че икономиката ни не расте достатъчно бързо - решението е образование. Животоспасяващо за България е да подкрепяме всички образователни инициативи.
С тези думи държавният глава Росен Плевнелиев откри първата учебна година на първия за България Софтуерен университет в столицата.
Противоборството и партизанските битки в парламента и извън него не са единствената България. Има друга България с успешни проекти, поставила основите на икономиката на знанието, обърна се президентът към първите IT студенти.
Според Плевнелиев новият ВУЗ задава посоката като университет на бъдещето, защото прави разликата между знания и умения. Много е хубаво да имате шестици, но не е достатъчно - много по-важно е да имате умения, поучи той студентите.
По думите му само онези, които могат и двете, са най-ценните кадри във всяка една индустрия. Именно с цел да даде това на възпитаниците си, Софтуерният университет ще предлага над 25 курса специални умения плюс теоретично познание на най-високо ниво.
В България бъдещите индустрии почват малко по малко да се случват, вие сте пионери, похвали Плевнелиев и младежите, и създателите на университета. За него „нищо не е по-важно от усилията на младите да успеят тук, да останат тук, да станат богати със собствената си представа за добро и лошо, със собствените си умения и опит".
За Плевнелиев информационните технологии са нужни тук и сега, вече във всяка една индустрия. Той представи и статистика, според която преди 10 години броят на заетите у нас в IT сектора е бил едва 9 хиляди. Днес числото е 33 хиляди, а догодина ще бъде 40 хиляди, похвали се държавният глава.
Според него този ръст се базира на предприемаческата култура, на младите хора и на техния талант. Те не просто са навсякъде, те са важният сектор на всяка една модерна икономика, увери той студентите.
По думите му информационните технологии бележат и все по-голяма част от брутния вътрешен продукт на страната - преди години те са заемали 2%, а сега - 6%, тоест 300% ръст. Изнасяме 50% от производството в IT сектора. Преди броени години тази част за експорт беше под 1%, подчерта Плевнелиев.
За една година успяхме да организираме сплотен екип, реализирахме решенията си в две посоки на поставената визия - лесно, достъпно, професионално IT образование в България и възможност за реализация в тази все по-важна индустрия. С това пък се похвали един от съоснователите на ВУЗ-а Христо Тенчев.
Според партньора му Светлин Наков Софтуерният университет дава професия и работа. Учим хората на това, което фирмите търсят. Те идват и казват какви специалисти и кадри са им нужни и ние ги обучаваме, изтъкна Наков.
Държавният глава дори предостави възможността на студентите да зададат към него своите въпроси, като първият съвсем естествено бе за мнението му по темата с алтернативното образование.
Това, което правите, не е алтернативно образование, а е образование на бъдещето. Има модел с феноменална система на квалификация, преквалификация, учене през целия живот. Днес най-ниската безработица по света и най-устойчивите икономики са там, където има учене през целия живот, аргументира се Плевнелиев. За него по света вече никой не се впечатлява от диплома с шестици, но всеки се впечатлява, ако можеш да свършиш нещо полезно реално.
Дойдох да покажа своето уважение към една форма на обучение в България, която много скоро ще се разпространи. Технологиите толкова бързо се променят, че самата индустрия ще наложи тази промяна, увери той аудиторията.
Рано или късно решението парите да следват качеството, а не количеството, ще стане реалност в образованието. Същото трябва да е и в енергетиката, отсече Плевнелиев. Тогава според него и сметките за ток щели да паднат без изкуствено смъкване от ДКЕВР.
stefan4uk
на 09.10.2014 в 00:16:03 #16Ти си един тумор за България !!!
немо2014
на 08.10.2014 в 20:30:35 #15Аз също не съм от големите превърженици на президента, но това , което казва е самата истина на запад. Аз живея и работя там повече от 3 години и стоя зад думите му едно към едно. Търсят се знания и умения, а не дипломи. Технологиите се развиват много бързо и животът е много динамичен. Не може човек само да стои на стари лаври и дипломи и да чака на готово. Цял живот е необходимо да се самообразоваш , ако не искаш да изпаднеш зад развитието на обществото. Аз съм за такова обучение, което е свързано с реалността и търсенето. Точно така е и тук , където живея. За да започнеш да учиш, дори и нещо от рода на техникум, предварително трябва да си намериш фирма която , ще те обучава практически. Тоест теорията без практика не върви. Ако не можеш да намериш такава фирма, просто не можеш и да учиш.
Ivan25
на 08.10.2014 в 19:44:05 #14"За ниските доходи и безработицата решението е образование." А случайно г-н президента да знае колко са безработните вишисти в България и колко от тях работят на обиждащо ниски заплати? Ако образованието е отговора той щеше да работи в момента, защото хора с дипломи в България с лопата да ги ринеш.
ce
на 08.10.2014 в 19:08:24 #13>>>>>> Президентът всеки ден се изказва за всичко. Правилна тактика ! Така след като за 2 години се покаже като пълен идиот ,Боко ще се кандидатира за президент. И тогава Боко ще изглежда като академик от БАН в сравнение с плевела...

didok
на 08.10.2014 в 16:18:43 #12Президентът всеки ден се изказва за всичко. Правилна тактика ! Така след като за 2 години се покаже като пълен идиот ,Боко ще се кандидатира за президент. И тогава Боко ще изглежда като академик от БАН в сравнение с плевела...

mrasnika
на 08.10.2014 в 16:17:08 #11"Рано или късно решението парите да следват качеството, а не количеството, ще стане реалност в образованието. Същото трябва да е и в енергетиката, отсече Плевнелиев. Тогава според него и сметките за ток щели да паднат без изкуствено смъкване от ДКЕВР." .......................................................................................................................... Браво!
Т.е., кога тока стане от 220V на 2200V тогава ще можем да говорим за по ниски цени! качеството е най важното! 
mrasnika
на 08.10.2014 в 16:13:20 #10КОЙТО СЕ УЧИ, ТОЙ ЩЕ СПОЛУЧИ!!!!!! На, мама Отличникът, той!
agent_orange
на 08.10.2014 в 15:24:48 #9Първо се поинтересувайте, кой е Светлин Наков и тогава пишете, как образованието в този университет щяло да бъде само по документи. Nigel, много смислен въпрос. Не знам при какви условия се акредитират ВУЗ-ове, нищо чудно ГОСТУВАНЕТО му (тоя просто гостува, нищо не открива, нищо общо няма със зараждането на изеята за този университет, даже може би сефте чува за този университет), да е свързано с уреждането на акредитации или друга форма на легализация на СофтУни като учебно заведение. Което ако е така, леко започвам да се притеснявам. Държавата задължително да стои далеч от този сектор иначе има голям шанс да го скапе. На мен не са ми притрябвали дипломки и хартийки издадени от МОН, много повече се ценят други документи като сертификати и препоръки.
трън
на 08.10.2014 в 15:13:46 #8На комунасторусофилистичните чугуни не им трябва образование. На тях им трябва Крассная армия да дойде откъм Крим и да ги направи задунайски губернатори, а образованите да им слугуват. Като преди 70 години.
alabalani
на 08.10.2014 в 14:46:46 #7ИМПУТМЪНТ!
Nigel
на 08.10.2014 в 14:36:16 #6Някой знае ли със сигурност този университет всъщност акредитиран ли е като висше учебно заведение или само името му е такова ? Доколкото знам там подготвят IT-специалисти, но програмата му е само с тясна професионална насоченост и не е университет в истинския смисъл на думата. Не че имам нещо против такова образование, даже напротив, въпросът е да не се въвеждат хората в заблуждение от едно неточно наименование. Разбира се възможно е и самите журналисти да не са доразбрали нещо, няма да им е за пръв път.
illuminat
на 08.10.2014 в 14:34:05 #5Така е има и "успешни" проекти Дунав мост 2 ...Цанков камък .. магистралите пред разпад
и други такива
Само Желето беше по-нещастен от тоя паляк Плевето дето собствената му жена страни от него ...
ves4o
на 08.10.2014 в 13:41:56 #4Montesuma | 08.10.2014 11:58 Глупостите на това човече са видни.Не образованието ,а икономиката .глупако .Образование без средства няма. А БВП се прави от икономиката. Сега ако ни доразвиеш смехотворната си теза, как се прави икономика от необразовани хора? Не заради нещо друго, а за да се посмеем още малко
Като ти чете човек глупостите и си дава сметка, че ако имаше повече хора около теб, които да ти бяха казвали, че образованието е най-важно, вероятно нямаше в 4 изречения да изречеш толкова глупости.
countach
на 08.10.2014 в 13:30:37 #3Един съвет. Копайте картофите на село и не коментирайте неща, които не разбирате.
countach
на 08.10.2014 в 13:29:46 #2дебилите отдолу красноречиво показват защо Бъглария е кенеф...
Montesuma
на 08.10.2014 в 12:58:47 #1Глупостите на това човече са видни.Не образованието ,а икономиката .глупако .Образование без средства няма. А БВП се прави от икономиката.