Посещения на различни забележителности, музеи, паметници, резервати, исторически комплекси, занаятчийски работилници и др. под формата на образователни пътувания се предвиждат в новата Национална програма на Министерството на образованието и науката.

Те са обсъдени на Съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование, който се състоя в МОН. Новата национална програма "България-образователни маршрути" е с явна патриотична насоченост. Тези пътувания, които ще заменят програмата "Отново заедно", въведена след пандемията от коронавирус, ще се организират от училищата и ще са с продължителност от 2 до 5 дни.

Игра на войници

Игра на войници

Странно как точно този миролюбив кабинет с миролюбивия му президент предложиха такъв проект за наредба. И За какво е целият шум?

Целта на програмата е учениците да придобият знания чрез преживяване извън училищната среда. Образователните маршрути ще се провеждат в пет тематични области, сред тях са история, география и икономика, биология, архитектура и литература. Програмата ще дава възможност за провеждане на срещи с изявени личности. По нея ще могат да кандидатстват държавни, общински, частни, духовни училища, както и български неделни училища в чужбина, подпомагани от МОН.

Новост е и надграждането на обучението по български език и литература, история и география на България, организирано в чужбина. Предвидени са извънкласни дейности, които ще подхранят и продължат съхраняването на националната идентичност и култура.

От прессъобщението на МОН става ясно, че предвидени бюджети на програмите, но не се посочват суми, но и те не са окончателни. МОН разполага с изготвен анализ за ефективните Национални програми, като за тяхното осъществяване ще се заявят средства на база миналогодишните разходи.

Отчита се обаче, че програмата НП "Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия" се е радвала на голям интерес от страна на учениците през 2021 г., затова и тази година се предвижда програмата, разработена съвместно с Министерството на отбраната, да се изпълнява отново.

Под патронажа на Румен Радев започва дебат за по-патриотично образование
Обновена

Под патронажа на Румен Радев започва дебат за по-патриотично образование

Промени в учебниците - да се типизира съдържание по хуманитарни предмети

Българските училища в чужбина ще могат да се запознаят и да прилагат другата нова Национална програма "Неразказаните истории на българите", представена по време на отрасловия съвет. Тя ще даде възможност на учениците да обогатят знанието си чрез изследователска и проучвателна работа за българското културно-историческо наследство за България, както и да се запознаят с приноса на съвременните българи за развитието на съответната държава, район или населено място зад граница. В програмата могат да участват ученици от българските държавни училища в чужбина, българските неделни училища в чужбина, както и студенти от чуждестранни университети, изучаващи български език, литература и култура.

От МОН презентират още продължаването на програмите - "Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда", "Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) с обучение на ученици за безопасно използване на интернет, "Квалификация на педагогическите специалисти" и "Заедно за всяко дете", където бенефициенти могат да бъдат само общините. В НП "Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците" е включен нов модул "Училище без агресия за сигурна училищна среда".

Проектите на Национални програми бяха одобрени от Отрасловия съвет и ще бъдат публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерство на образованието и науката.